Strona główna > Aktualności > 2019 leczy rany po 2018. Podsumowanie wydarzeń na rynkach finansowych

2019 leczy rany po 2018. Podsumowanie wydarzeń na rynkach finansowych

(aktualizacja )

Roku 2018 z pewnością nie można nazwać nudnym. Może nie zdarzyło się nic na miarę kryzysu z dekady wcześniej, ale ważnych wydarzeń z pewnością nie brakowało. Wahania nastrojów wpływały na rynki finansowe, w tym na branżę kantorów online. Jak kantory internetowe oceniają miniony rok i co wydarzy się na rynkach w 2019 roku? O analizę pokusili się eksperci Currency One, operatora serwisu Walutomat.pl.

Rzadko kiedy nowy rok dostaje aż tyle problemów w spadku po poprzednim. Nie ma wątpliwości, że 2019 przyniesie całe spektrum nowych wyzwań, ale zanim to nastąpi, musi sobie poradzić z nierozwiązanymi kwestiami. A tych nie brakuje –  wojna handlowa Chiny-USA, negocjacje brexitowe, próba sił między Włochami a Unią Europejską, shutdown w USA czy spadek cen ropy. „Każdy z tych problemów niesie ze sobą ogromny potencjał do zmiany świata, w którym funkcjonujemy” – ocenia Krzysztof Adamczak, analityk finansowy Currency One.

Większość głównych wydarzeń 2018 wciąż trwa i niewykluczone, że robiąc zestawienie na 2019 rok spora część tematów powtórzy się. Mają one bowiem dalszy wpływ na rynki finansowe, w tym na branżę kantorów online, które, mimo wahań na światowych rynkach, stale rosną w siłę. Ostatnie 12 miesięcy to dalszy, dynamiczny rozwój serwisów oferujących wymianę walut przez Internet. Jak pokazują dane opublikowane przez Currency One, Polacy coraz chętniej decydują się przenieść swoje potrzeby walutowe do Internetu. Według statystyk aż o 20,5% zwiększyła się liczba rejestracji nowych klientów w kantorach internetowych względem 2017 roku.

W poprzednim roku dało się zauważyć dużo większe zainteresowanie euro –  o 9% zwiększyła się liczba ofert kupna tego pieniądza. Euro było również walutą największego, jednorazowego zlecenia wymiany w wysokości 923 tysięcy. To właśnie europejską walutę najczęściej wysyłamy za granicę, m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Holandii.

Interesująco wyglądają dane demograficzne użytkowników kantorów online. Większość z nich (ok. 45%) to osoby w wieku 30-45 lat. Mężczyźni to zdecydowanie liczniejsza grupa wśród klientów kantorów online, stanowiąca 69%. 

Usługi kantorów internetowych coraz bardziej przekonują również klientów biznesowych. Wynika to z oferty dedykowanej użytkownikom prowadzącym własną działalność, która idealnie wpasowuje się w ich potrzeby walutowe. Tylko w 2018 roku z usług Walutomat.pl skorzystało aż o 27%  więcej klientów z własną działalnością. Średnio tacy użytkownicy wymieniali o 4% więcej, niż w poprzednim okresie.

Szczegółowy raport, podsumowujący rok 2018 i zapowiadający najważniejsze wydarzenia na rynku finansowym w tym roku, można znaleźć pod linkiem:

https://currency-one.com/wordpress/wp-content/uploads/2019/01/wymiana-walut-w-Internecie-coraz-popularniejsza_raport-currencyone.pdf

Zobacz także