Strona główna > Komentarze walutowe > Atrakcyjność złotego spada. Czekamy na dane z USA.

Atrakcyjność złotego spada. Czekamy na dane z USA.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Ciekawy kalendarz makro

Dzisiejszy dzień jest bardzo bogaty jeśli chodzi o prezentowane dane makro. Poznaliśmy PMI dla przemysłu z większości krajów europejskich. Większych zaskoczeń nie było, gdyż większość odczytów była bliska prognozą. Tym samym potwierdził się panujący cały czas optymizm, wskaźniki są na wysokich poziomach.

Czy na pewno negatywny odczyt

Tym niewielkim negatywnym zaskoczeniem był PMI z brytyjskiego przemysłu. Dane pokazały 54,2 a prognozy mówiły o 55 pkt. Publikacja nieco osłabiła funta ale pamiętać trzeba w jak burzliwym czasie były zbierane te dane. Trwała intensywna dyskusja na temat brexitu. A to nie sprzyjało utrzymywaniu się optymizmu. Jest spora szansa, że w kolejnych tygodniach funt nieco odreaguje spadki gdy temperatura związana z dyskusją na temat opuszczenia UE nieco spadnie. Tym bardziej, że dane z rachunku bieżącego pokazały znaczny spadek deficytu handlowego. Może się więc okazać, że wcale tak gospodarka brytyjska nie jest uzależniona od UE.

Bezrobocie rekordowo niskie

Dzisiaj także poznaliśmy odczyt stopy bezrobocia w całej strefie euro. Wynik 9,5% jest najniższym od 8 lat. Niewielkie miało to jednak znaczenie dla wspólnej waluty. Euro od tygodnia traci do większości głównych walut. A także nie zmienia nic w temacie podwyżki stóp procentowych jeszcze przed zakończeniem QE. Szczególnie w obliczu zatrzymania wzrostu tempa inflacji. Do tego dzisiaj napłynęły słowa członka EBC Praeta, który jasno stwierdził, że droga wychodzenia z luźnej polityki monetarnej przez USA była optymalna. Jeśli w czwartek prezes EBC potwierdzi te słowa to raczej możemy ten temat “zamieść pod dywan”. Nie mówiąc już o presji podażowej na wspólną walutę jeśli takie słowa padną.

Optymizm cały czas jest

Na krajowym rynku również poznaliśmy PMI dla przemysłu. Wynik 53,5 pkt jest nieco niższy od prognoz ale cały czas wskazuje na wzrost ekspansji gospodarczej. Dla złotego publikacja nie miała aż tak dużego znaczenia. Krajowa waluta znów pokazuje moc i umacnia się choćby do euro, chf czy gbp. Niemniej jednak atrakcyjność naszej waluty spada choćby z powodu transakcji carry trade. A to dlatego, że w Polsce raczej przez dłuższy czas wyższych stóp procentowych nie będzie. W USA natomiast wskutek wzrostu inflacji prędzej czy później takie ruchy będą a może nawet o jeden ruch więcej niż spodziewa się rynek.

Ważne dane z USA

W kalendarzu dzisiejszym jeszcze mamy dane z USA, które z pewnością wywołają większą zmienność na rynkach. O 15.45 PMI dla przemysłu, o 16.00 wskaźnik ISM dla przemysłu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak