Strona główna > Komentarze walutowe > Bank Japonii zaciera ręce

Bank Japonii zaciera ręce

Autor: Krzysztof Pawlak

Nagły zwrot na notowaniach EUR/USD. Czy to początek większej korekty? Zaskakująca moc jena japońskiego, USD/JPY oddala się od granicy 160. Bank Węgier decyduje o stopach procentowych, scenariusz bazowy to cięcie o 25 pkt. 

Nowe rozdanie w USA

Wtorek przynosi zmianę sytuacji na głównej parze walutowej świata. Kurs spada o 0,3%, i tym samym oddala się od poziomu 1,09, co może sugerować większą korektę. Trudno jednoznacznie wskazać co jest przyczyną umocnienia USD na rynku FX. Wygląda na to, że rynki znów rozgrywają scenariusz wygranej Trumpa, mimo że mamy do czynienia tak naprawdę z nowych rozdaniem w walce o prezydenturę, w której kandydat republikanów zmierzy się najprawdopodobniej z Kamalą Harris. Sondaże rzeczywiście wskazują na jego zwycięstwo, ale trzeba dodać, że jesteśmy jeszcze przed debatami i walka, szczególnie o głosy niezdecydowanych, dopiero się rozegra. W efekcie możemy być świadkami chaotycznych ruchów wraz z publikacją nowych badań. 

JPY dalej od granicy bólu 

Na rynku FX nie da się nie zauważyć silnego jena japońskiego. Co ciekawe, dzieje się to równocześnie z aprecjacją USD. Para USD/JPY zniżkuje dzisiaj ponad 0,5% i tym samym oddala się od granicy bólu wskazywanej dla Banku Japonii, czyli poziomu 160. Analitycy jako powód takiego umocnienia wskazują plotki o możliwym podniesieniu płacy minimalnej w Kraju Kwitnącej Wiśni, która ma zarzewie wskrzeszenia presji inflacyjnej. Nie wydaje się jednak, aby ten temat miał wpłynąć na decyzję BoJ już 31 lipca, kiedy odbędzie się posiedzenie decyzyjne. Z drugiej strony warto zwracać uwagę na możliwe odwrócenie transakcji carry trade (zaciągania pożyczek pod kupno aktywów w krajach, gdzie jest niskie oprocentowanie). Wczorajsze spore spadki na amerykańskiej giełdzie mogą wskazywać na chęć spieniężania zysków przez inwestorów i tym samym wycofywania się z transakcji, o których wspominamy powyżej. Bądź co bądź dla Banku Japonii przyczyna sił jena japońskiego jest bez znaczenia, ważny jest efekt, czyli umocnienie swojej waluty bez konieczności interweniowania. 

Co zrobi Bank Węgier? 

Dzisiaj, w ramach koszyka walut EM, zwraca uwagę decyzja Banku Węgier. Tym bardziej, że pojawiło się wiele spekulacji odnośnie możliwego scenariusza. Inflacja u Madziarów ustabilizowała się w 2024 roku na poziomie 3,6-4%, co sprawiło, że decydenci mieli przestrzeń do obniżek stóp. W tym roku koszt pieniądza spadł o 3 punkty procentowe, a analitycy, jako najbardziej prawdopodobny scenariusz na dzisiaj, wskazują kolejne cięcie o 25 pkt. Pojawia się też jednak opcja, że Bank Węgier właśnie dzisiaj utrzyma stopy bez zmian, co mogłoby być zaskoczeniem i wpłynąć na umocnienie HUF. Na krajowej walucie stabilizacja, szczególnie w relacji do euro, delikatne straty notujemy do USD, ale ma to związek z ruchem w dół na EUR/USD. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak