Brexit hamulcem działań Banku Anglii
(aktualizacja )
Mimo wszystko lekkie zaskoczenie
Wydarzeniem tego tygodnia miało być posiedzenie Fed. I można powiedzieć, że zakończyło się małą niespodzianką. Inwestorzy liczyli na podtrzymanie gołębiego stanowiska z ostatnich spotkań i tym samym reakcję spadkową na indeksie dolara. Fed jednak delikatnie zaskoczył i zaprezentował ton jastrzębi, m.in. nie przekazując żadnych sygnałów, że zamierza ciąć stopy wraz z końcem roku.
Inflacja słabnie ale tymczasowo
Oczekiwanie inwestorów na sygnały Fed o obniżce stóp wynikały z ostatnich słabych odczytów inflacji. By pobudzić właśnie wzrosty cen powszechnie uznaje się obniżanie stóp za właściwy kierunek. Prezes Fed w konferencji szybko wyjaśnił, że mimo nieoczekiwanych przez Komitet spadków inflacji uznaje ten proces za tymczasowy. Według Powella utrzymanie stóp na obecnym poziomie uznaje za właściwe.
Powell umocnił dolara
Tym samym szef Fed rozwiał nadzieje inwestorów na ruchy obniżające stopy w USA w tym roku. Oczywiście dalsze spadki inflacji mogą szybko zrewidować słowa Powella. W tym kontekście bardzo istotne będą dane o wzroście cen w najbliższym czasie. Na pewno wiele mogą rozjaśnić też kolejne wypowiedzi członków Fed, które odbędą się już od jutra. Może się okazać, że oni ryzyko stłumienia inflacji już widzą. Póki co dolar zyskał po posiedzeniu Fed, EUR/USD spadł o prawie 80 pipsów. O ponad 3 grosze w górę wybił się również USD/PLN.
Bank Anglii w trudnym położeniu
Dzisiaj wydarzeniem dnia jest z kolei posiedzenie Banku Anglii. I trzeba powiedzieć, że również tutaj władze centralne mają twardy orzech do zgryzienia. Patrząc od strony gospodarki to ma się ona na tyle dobrze by stopy podwyższać. Gorzej mają się już dłuższe perspektywy związane z nierozwiązanym tematem brexitu. Póki co cały chaos został odsunięty o 6 miesięcy. Istotny dla funta będzie rozkład głosów. Jeśli chociaż 1 lub 2 członków już dziś zagłosują za podwyżką może to wzmocnić funta i wpłynąć na mocne oczekiwania rynku na podwyżkę stóp już w sierpniu.
Złoty zadziwiająco bez większych ruchów
Bardzo spokojnie w tym długim tygodniu zachowuje się krajowa waluta. Zazwyczaj przy spadku płynności w tym okresie widzieliśmy ponad normalne ruchy na polskim złotym. Tym razem reaguje on jedynie na umocnienie dolara z wczoraj lekkim wzrostem kwotowań USD/PLN. Poniżej 4,28 znajduje się EUR/PLN.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę