Strona główna > Komentarze walutowe > Brytyjski rynek pracy ma się świetnie

Brytyjski rynek pracy ma się świetnie

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy dzień mija dość spokojnie na rynkach. Zakończył się czas wystąpień przedstawicieli Fed. Teraz niemal cały tydzień ciszy przed decyzją 21 września. Pozostanie zwracać uwagę na publikacje wiodących serwisów ekonomicznych dotyczących ruchów ze strony amerykańskiego banku centralnego.

Kwestia pozostawienia stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu jest niemal przesądzona. Ważne będzie jednak co pokażą projekcje co do dalszych działań Fed. Ile ewentualnych podwyżek członkowie zakładają w tym roku i w przyszłym. Pierwotnie zakładano trzy podwyżki w 2017 roku, na tą chwilę wydaje się jednak, że będą to maksymalnie dwie. Takie głosy oczywiście osłabiłyby dolara amerykańskiego.

Dzisiaj poznaliśmy dane z brytyjskiego rynku pracy, które wyglądają bardzo okazale. Stopa bezrobocia jest na najniższym poziomie od 2005 roku. Póki co nie można stwierdzić, że Brexit może wywołać pogorszenie sytuacji na brytyjskim rynku pracy, a zwolnień spowodowanych tą decyzją nie widać.  Przynajmniej do czasu gdy realnie Wielka Brytania opuści szeregi UE.

O godzinie 11 poznaliśmy odczyty produkcji przemysłowej ze strefy euro. Publikacja rozczarowała m/m zanotowaliśmy spadek o 1,1%, a r/r 0,5%. W efekcie kurs EUR/USD podążył na południe zbliżając się do 1,1200. Dane te pokazały brak pozytywnego wpływu luzowania ilościowego. W dodatku globalne otoczenie się pogorszyło od ostatniego posiedzenia EBC. Póki co nie przedłużono programu skupu aktywów.

Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że okres kiedy banki centralne napędzały wzrost gospodarczy powoli dobiega końca. Może to odbić się niekorzystnie szczególnie na rynkach wschodzących gdzie kapitał płynął dość szerokim strumieniem. A nagle może się skończyć.

Na krajowym rynku może mówić o stabilizacji. Dzisiaj złotówka delikatnie nawet się umacnia do większości walut. Mimo, że wczorajsze dane o bilansie płatniczym były słabe. Za główną przyczynę odpowiada spadek eksportu. Rynek mimo zaskoczenia publikacją nie zareagował na te dane. Inwestorzy widocznie się spodziewali po słabych odczytach produkcji przemysłowej za lipiec w Polsce. Biorąc jednak czynniki globalne polska waluta ma szansę na umocnienie zważywszy na spodziewany gołębi przekaz Fed, co będzie sprzyjać rynkom wschodzącym.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy EBC ograniczy planowane obniżki stóp w 2025?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny