Strona główna > Komentarze walutowe > Jak być optymistą przy tylu ryzykach

Jak być optymistą przy tylu ryzykach

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Trudna misja Draghiego

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest bez wątpienia posiedzenie EBC. O 13.45 poznamy decyzję odnośnie stóp procentowych ale tutaj zaskoczenia nie powinno być i główne parametry pozostaną na dotychczasowych poziomach. Nieco inne oczekiwania można mieć do późniejszej konferencji prezesa Draghiego. Tutaj może się wiele wydarzyć i zmienność na euro jest niejako gwarantowana.

Życie bez QE

Jest to pierwsze posiedzenie od momentu wygaszenia programu skupu aktywów. I w zasadzie wypadałoby podkreślić, że ta decyzja była słuszna ale patrząc na dane jakie spływają ze strefy euro dodajmy mocno rozczarowujące sugerujące hamowanie wzrostu gospodarczego to już takiej pewności nie ma.

Prezes EBC może nieco “oszukać” inwestorów

Inwestorzy liczą więc na zmianę wydźwięku komunikatu prezesa EBC i przesunięcie bilansu ryzyk na negatywne. Przy takim scenariuszu sugerowane by były krótkie pozycje na wspólnej walucie. Tyle tylko, że prezes Draghi już nie raz potrafił zaskoczyć. Dlaczego więc nie i tym razem, zamiast mówić o negatywnych aspektach można podkreślić te dobre choćby solidny popyt wewnętrzny i wzrost płac.

PMI kiepskie po raz kolejny

Jest to o tyle realny scenariusz zważywszy na brak nowych projekcji makro. EBC więc może poczekać ze zmianą nastawienia do kolejnego posiedzenia w marcu. I wtedy wcale euro nie musi dzisiaj wiele stracić. Choć dzisiejsze dane PMI również ciążą euro. Aktywność w przemyśle po raz kolejny rozczarowuje i okazuje się gorsze od prognoz ledwo powyżej 50 pkt.

Dzieje się w Ameryce Południowej

Krajowa waluta nieco straciła od wczorajszego dnia ale nie są to duże ruchy. Jest to konsekwencja pogorszenia nieco sentymentu na globalnych rynkach w związku z wydarzeniami w Wenezueli. Lider opozycji ogłosił się tam prezydentem popieranym choćby przez Trumpa. Sytuacja więc jest z pewnością rozwojowa i dopiero ten wątek na rynkach będzie dyskontowany. Szczególnie, że obecny prezydent Maduro jest popierany przez Rosję i Turcję. Konflikty dyplomatyczne więc znów będą w centrum uwagi nie mówiąc już o stanie wojny, który może się lada moment rozpocząć w tym pogrążonym w kryzysie gospodarczym kryzysie kraju.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak