Strona główna > Komentarze walutowe > Chiny importerem? RPP o stopach.

Chiny importerem? RPP o stopach.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Ciekawe dane z Azji, wyczekiwanie w Europie, a w Polsce stopy bez zmian.

Chińska anomalia.

    Od pewnego czasu sesje azjatyckie usunęły się w cień. Globalnie najwięcej uwagi pochłania dolar, głównie za sprawą Donalda Trumpa. Dziś jednak inwestorzy z lekkim niedowierzaniem znów patrzą na daleki wschód. Ujemny bilans handlowy w Chinach zdarza się wyjątkowo rzadko. W lutym wyniósł on -9,15 mld dolarów, czyli -60,4 mld CNY. Analitycy spodziewali się 25 mld USD, ale na plusie. Bardzo słabo wypadł eksport, który w przeciągu roku wzrósł o 1,3%, choć oczekiwania były blisko 10-krotnie wyższe. Ze względu na chiński nowy rok nie dziwi z kolei nagły wzrost importu, który wyniósł 38,1%.

    Ciekawie prezentują się dane z drugiej co do wielkości gospodarki w Azji. W Japonii PKB powiększył się 0,3% w IV kwartale 2016 roku. Oznacza to przyspieszenie względem ostatniego odczytu, choć analitycy i tak oczekiwali wyższego wyniku. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to czwarty z rzędu kwartał z dodatnią dynamiką PKB.

W oczekiwaniu co powie Draghi.

    Sesja w Europie przebiega raczej spokojnie. Jest to oczywiście konsekwencja jutrzejszej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy przede wszystkim będą się skupiać na konferencji prasowej, na której zostaną zaprezentowane projekcje makroekonomiczne dotyczące strefy euro. Niektórzy liczą na wzmianki o wygaszaniu programu QE, co wydaje się jednak mało prawdopodobne. W międzyczasie dzisiaj najwięcej uwagi przykuwa niemiecka produkcja przemysłowa. Wzrosła ona w styczniu o 2,8%, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań, nie mówiąc już o poprzednim odczycie, kiedy zanotowany był jej spadek.

Co przyniesie konferencja?

    W Polsce wydarzeniem numer jeden jest dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza pozostał na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna pozostała zatem w wysokości 1,50%, stopa lombardowa 2,50%, stopa depozytowa 0,50%, a stopa redyskonta weksli 1,75%. Właśnie mija dwa lata od ostatniej zmiany, w marcu 2015 roku stopy zostały obcięte o 50 p.b. Na ewentualną podwyżkę prawdopodobnie będzie trzeba czekać do przyszłego roku. Na 16:00 jest zapowiedziana konferencja prezesa Adama Glapińskiego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak