Strona główna > Komentarze walutowe > Chwila oddechu na rynkach

Chwila oddechu na rynkach

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Opada kurz na rynkach po posiedzeniach bankierów centralnych w zeszłym tygodniu. Piątkowe odczyty z rynku pracy w USA pozytywnie zaskoczyły. Paczka danych z Chin i niepokojące informacje w temacie Evergrande powodują, że nastroje są mieszane. Złoty w trendzie bocznym, niewiadoma w postaci przyszłych decyzji RPP hamulcem umocnienia. 

Działo się 

Poprzedni tydzień zdecydowanie należał do tych ciekawszych na rynkach i obfitował w dość sporą zmienność. Wszystko dlatego, że odbyło się szereg posiedzeń najważniejszych banków centralnych. Na czele z Fed z USA, który (można powiedzieć w końcu) rozpoczął proces taperingu i to w skali 15 mld USD miesięcznie. Mimo tego, prezes FOMC starał się bardzo ważyć słowa i nie padły doprecyzowania terminu podwyżki stóp procentowych. 

Podwyżka stóp coraz bliżej

Początek tygodnia nie przynosi większych zmian na notowaniach amerykańskiego dolara, który w teorii powinien być mocniejszy po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy opublikowanych w piątek. Dynamika nowych miejsc pracy sugeruje, że w drugiej połowie roku osiągnięty zostanie poziom pełnego zatrudnienia. Zbiegnie się to w czasie z zakończeniem programu wygaszania QE, więc ten termin wydaje się idealny do podwyżki stóp procentowych. Tyle tylko, że to już jest w cenach i do dalszego umocnienia „zielonego” będzie potrzeba czegoś więcej. Być może takowym katalizatorem okażą się środowe dane o inflacji CPI, jeśli przekroczą prognozy. 

Zagrożenia ciągle aktualne

Nie można zapominać, że dolar to także waluta uznawana za bezpieczną i jeśli pojawi się zagrożenie, również może się umocnić. Taki czarnym łabędziem mogą się okazać informacje z Chin o kolejnych problemach giganta deweloperskiego Evergrande. Jak twierdzą wierzyciele, nie otrzymali oni nadal swoich płatności. Nie można również zapominać o pandemii, która może zmusić władze chińskie do wprowadzenia lockdownów w kolejnych częściach kraju, bo znów pojawiają się ogniska koronawirusa. Warto również dodać, że pojawiły się dane z Państwa Środka o bilansie handlowym. Zdecydowanie rośnie eksport, aż o 28,1% we wrześniu, martwić może dużo niższa dynamika importu, która spada m/m aż o 15,5%. 

Fundamenty za kupowaniem złotego

Uspokojenie sytuacji na rynkach powinno sprzyjać krajowej walucie w powrocie na ścieżkę umocnienia. Nie da się jednak ukryć, że nie będzie to autostrada, a raczej polna droga z ogromną liczbą kamieni. Ciągle przeszkodą w aprecjacji pozostaje dość niejasne stanowisko RPP w sprawie dalszej polityki monetarnej. Raz profesor Glapiński sugeruje dalsze podwyżki, by za chwilę się z tych słów wycofać, takie mydlenie oczu nigdy nie będzie sprzyjać umocnieniu waluty, na którym… RPP tak naprawdę nigdy nie zależało. Mimo wszystko, wyższe stopy powinny działać na korzyść złotego w kolejnych miesiącach. Dzisiejszy zestaw opublikowanych projekcji makro pokazuje, że inflacja ma być wyższa niż wcześniej sądzono, z kolei PKB nieco niższy. Taki zestaw nie sprzyja więc podjęciu łatwej decyzji i dalszemu podnoszeniu stóp procentowych. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak