Strona główna > Komentarze walutowe > Ciąg dalszy odczytów przemysłowych. Frankowicze porzuceni.

Ciąg dalszy odczytów przemysłowych. Frankowicze porzuceni.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Produkcja przemysłowa w Europie, Trump pomaga dolarowi, PiS wycofuje się z pomocy dla frankowiczów.

Dane z Europy.

    Powoli kończy się seria odczytów o produkcji przemysłowej. Dla przypomnienia większość wcześniejszych wyników mocno rozczarowały, zwłaszcza w państwach strefy euro. Dzisiejsze dane jednak były trochę bardziej optymistyczne. Co prawda odczyt z Francji mocno rozczarował. Równowagą jednak są Włochy, gdzie obserwowaliśmy pozytywne zaskoczenie. Najważniejszym odczytem był ten z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 1,1% przy oczekiwaniach na poziomie 0,2%. Przełożyło się to na wzrost 4,3% w skali roku. Do tego doszły jeszcze pozytywne dane dotyczące handlu zagranicznego. Mimo tego funt pozostaje stabilny, tylko nieznacznie umacniając się wobec euro.

“Coś” od Trumpa.

    Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych, podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w przeciągu 2-3 tygodni zostanie zaprezentowany nowy plan podatkowy. Tylko tyle i jak się okazuje aż tyle. Ta informacja wystarczyła by zapanował optymizm zarówno na amerykańskiej giełdzie, jak i na notowaniach dolara. Pokazuje to jak wielkie nadzieje są rozbudzone w związku z już legendarnym programem fiskalnym. Dzisiaj amerykańską walutę czeka odczyt indeksu uniwersytetu Michigan oraz dane dotyczące importu i eksportu. Po południu poznamy też dane z kanadyjskiego rynku pracy.

Polskie banki świętują.

    “Frankowcy powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć w sądach”. To jest najważniejszy cytat dnia a pewnie i miesiąca. Prezes Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie poddaje sprawę kredytów frankowych. Jedna z najgłośniejszych obietnic wyborczych PiSu oraz Andrzeja Dudy właśnie zakończyła swój żywot. Jarosław Kaczyński przyznał, że nie jest możliwe przeprowadzenie reformy frankowej w sposób niezagrażający systemowi bankowemu w Polsce. Na warszawskiej giełdzie wybuchła prawdziwa euforia. Akcje niektórych banków drożeją nawet o ponad 10%. Deklaracja ta powinna wspomóc także złotego. Widmo chaosu w sektorze bankowym, wywołanego potencjalną reformą frankową, było jednym z głównych ryzyk wskazywanych przez agencje ratingowe.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak