Cięcie stóp w USA niemal pewne pytanie o ile
(aktualizacja )
Williams zdecydowanie za obniżką stóp
Nadal tematem przewodnim dla rynków finansowych jest posiedzenie Fed, które będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu. Sporo zamieszania wzbudziła piątkowa wypowiedź członka Fed Williamsa o tym, że Fed już teraz powinno się silnie wesprzeć gospodarkę, a nie czekać na katastrofę.
Rynki nadal nie mogą się zdecydować: 25 czy 50 pkt
Rynki odczytały to jako zapowiedź obniżki stóp w USA nawet o 50 pkt. Późniejsza wypowiedź innego członka, a mianowicie Claridy potwierdziła gołębie nastawienie Fed. W efekcie dolar nieco stracił jeszcze w piątek podczas gdy dzisiaj odrabia straty. EUR/USD zszedł znów w okolice 1,12 po piątkowym lekkim wybiciu na 1,1270. W tym tygodniu w kontekście działań Fed poznamy kilka publikacji makro. Najważniejszą wydaje się publikacja szacunku PKB za II kwartał. Oczekuje się spadku z 3,1% na 2,1% co z pewnością dałoby argument Fed za wsparciem gospodarki obniżką stóp procentowych.
PMI ze strefy euro
W tym tygodniu na czoło wydarzeń wysuwają się więc odczyty PMI w środę i posiedzenie EBC w czwartek. Jeśli chodzi o wskazania nastrojów w strefie euro w przemyśle i usługach to raczej nie należy liczyć na optymizm a raczej po niskim ZEW na ugruntowanie słabszych nastrojów.
Jeszcze nie teraz
Kulminacyjnym wydarzeniem będzie posiedzenie EBC. Owszem większość analityków nie spodziewa się działań już teraz i wydaje się to racjonalne podejście, gdyż nawet członkowie banku centralnego strefy euro wskazują wrzesień jako pierwszy możliwy termin na wprowadzenie nowych narzędzi wspierania wzrostu gospodarczego. A wachlarz możliwości nie jest specjalnie szeroki. Powrót do luzowania ilościowego musiałby oznaczać podniesienie limitu zaangażowania EBC w papiery dłużne obecnie jest to 33%.
Coeure i jego kontrowersyjne pomysły
Rynki spodziewają się obniżki stopy depozytowej o 10 pkt bazowych z tym, że instrument ten ma być bardziej skomplikowany jak twierdzi członek EBC Coeure. Najogólniej jak twierdzi wspierać należy sektor bankowy, tam gdzie kredyt jest potrzebny.
Czekamy na nowego premiera
Jeśli chodzi o brytyjską walutę to też oczekujemy większej zmienności w tym tygodniu gdyż poznamy prawdopodobnie zwycięzcę w wyścigu o fotel premiera. Największe szanse ma na ten moment Boris Johnson. Brytyjska waluta będzie więc pod wpływem przedstawienia planów nowego szefa Partii Konserwatywnej w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jest spora obawa, że będzie to stanowisko agresywne ze skłonnością do twardego brexitu. Jeśli tak się stanie funt będzie nadal w defensywie.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę