Strona główna > Komentarze walutowe > Cłami w protekcjonizm.

Cłami w protekcjonizm.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Działo się podczas weekendu, będzie się działo w trakcie tygodnia.

G 6+1

    W miniony weekend oczy świata były zwrócone na Charlevoix, gdzie odbywało się spotkanie liderów państw G7. Przez chwilę wydawało się, że będzie to kolejne nudne posiedzenie zakończone doniosłym komunikatem, który absolutnie nic nie zmieni. Nic z tych rzeczy. Liderzy największych gospodarek świata najpierw podkreślili potrzebę ochrony międzynarodowego systemu handlowego i walki z protekcjonizmem, po czym większość z nich zapowiedziała wprowadzenie kolejnych ceł. Kanada i państwa europejskie zrobią to w imię odwetu. Z kolei Trump zasugerował, że chce jak najwięcej wolnego handlu na świecie, tłumacząc w ten sposób wprowadzone ostatnio opłaty za stal i aluminium. Takich absurdów jest więcej. Wydaje się, że dopiero po zakończeniu spotkana przywódcy rozpoczęli szczery dialog, bezrefleksyjnie wylewając swoje żale poprzez media. Trudeau czuje się obrażony, Trump w odpowiedzi sugeruje, że premier Kanady zachował się “nieuczciwie i słabo”, Merkel z kolei pozostaje rozczarowana i przygnębiona. Jedynie nowy premier Włoch ma powody do zadowolenia, ponieważ został doceniony przez Trumpa. Słowem groteska.

Szwajcarskie referendum.

    Znacznie poważniej było w Szwajcarii, gdzie w weekend zostało przeprowadzone referendum w sprawie wprowadzenia tzw. pieniądza suwerennego. W skrócie chodzi o to, by bank centralny miał pełną kontrolę nad kreacją pieniądza w gospodarce, co w teorii miałoby zwiększyć bezpieczeństwo sektora finansowego. Autorzy projektu podkreślali, że przez ostatnie prawie 40 lat na świecie doszło do prawie 150 kryzysów bankowych. Powrót do systemu pełnej rezerwy miałby ukrócić chciwość bankierów. Projekt ten jednak wzbudza potężne wątpliwości. Większość analityków świata finansów oceniło ją negatywnie, wskazując na szereg wad i zagrożeń. Przeciwko zwiększeniu znaczenia SNB wypowiedział się także jego przewodniczący Thomas Jordan. Ostatecznie Szwajcarzy w referendum odrzucili ten projekt. Przy okazji Helweci głosowali również za możliwością korzystania z kasyn online oraz przeciwko organizowaniu olimpiady.

Gorący tydzień.

    W nadchodzącym tygodniu nie zabraknie kolejnych emocji. Już jutro ma dojść do długo wyczekiwanego spotkania przywódców USA i Korei Północnej. Kim w zamian za rezygnację z programu atomowego oczekuje między innymi zniesienia sankcji gospodarczych oraz gwarancji bezpieczeństwa dla reżimu. Mając na uwadze, że Trump jest ostatnio w bardzo wojowniczym nastroju, to jutrzejsze spotkanie może być wyjątkowo gorące. Dzień później FOMC poinformuje zapewne o podniesieniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W czwartek rozpocznie się mundial, a tydzień zakończy posiedzeniu BoJ oraz raport na temat inflacji w Polsce.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak