Strona główna > Komentarze walutowe > Czarny piątek ominął rynki. Bezrobocie najniższe od ćwierćwiecza.

Czarny piątek ominął rynki. Bezrobocie najniższe od ćwierćwiecza.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Wyprzedaże na całym świecie, szczegóły brytyjskiego PKB, bezrobocie w Polsce ciągle spada.

    Dzisiaj na rynkach kończy się jeden z najbardziej leniwych tygodni w ostatnim czasie. Najwyraźniej chwila wytchnienia była potrzebna, ponieważ większość walut skrzętnie z niej skorzystała. Oczywiście na czele z dolarem, który ma za sobą okres pełen wrażeń. A i perspektywy na przyszłość nie sugerują spokoju. Dlatego tak chętnie wykorzystano pretekst, jakim było wczorajsze Święto Dziękczynienia.

Black Friday.

    Dzień po tym amerykańskim święcie tradycyjnie już ludzie ruszyli do sklepów. I to nie tylko w Stanach, ponieważ zwyczaj ten staje się coraz bardziej popularny w wielu zakątkach świata. Także w Polsce. Wbrew pozorom Black Friday to od pewnego czasu nie tylko szał zakupów, ale też barometr dla amerykańskiej gospodarki. Analitycy dość uważnie obserwuje ile i na co Amerykanie wydadzą.

Drugi odczyt PKB w UK

    O 10:30 polskiego czasu poznaliśmy zrewidowany wzrost PKB na Wyspach Brytyjskich. Obyło się bez niespodzianek i brytyjska gospodarka rośnie w tempie 2,3% rocznie oraz 0,5% w przeciągu trzeciego kwartału. Jednak dzisiejszy raport i tak wzbudził spore zainteresowanie rynku, ponieważ oprócz pełnego wskaźnika zostały zaprezentowane składowe mające na niego wpływ. I tu już można wyciągnąć pewne wnioski. Przede wszystkim obserwujemy wzrost (w ujęciu kwartalnym) inwestycji o 0,9%. Rynek oczekiwał raczej spadku, zwłaszcza że ten czynnik miał być wyjątkowo wrażliwy na efekt brexitu. Słaby funt wyraźnie pomógł eksportowi netto, zwłaszcza poprzez ograniczenie importu. Poniżej oczekiwań analityków wypadła za to konsumpcja, choć wzrost o 0,7% wciąż może być zadowalający. Odczyty te pomogły funtowi, który do momentu ich ogłoszenia wyraźnie tracił na wartości.

Coraz mniej bezrobotnych.

    GUS potwierdził wcześniejsze wyliczenia dotyczące bezrobocia w Polsce. Wynosi ono zaledwie 8,2% i jest najniższe od 25 lat. Jeszcze lepiej wygląda wynik przy zastosowaniu metodologii BAEL, według której bez pracy pozostaje jedynie 5,9% Polaków szukających zatrudnienia. Najmniej bezrobotnych jest w Poznaniu, gdzie gusowska stopa ledwo przekracza dwa procent. Nieznacznie wyższa jest w Warszawie i we Wrocławiu. Cały czas problem z pracą mają mieszkańcy wschodniej Polski, gdzie bezrobocie miejscami przekracza 20%. W ostatnim czasie pozostałe wskaźniki makroekonomiczne wyraźnie zawodzą, więc tym bardziej cieszy dzisiejszy odczyt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak