Strona główna > Komentarze walutowe > Czekamy na zaskoczenia z rynku pracy z USA

Czekamy na zaskoczenia z rynku pracy z USA

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Dane ADP rozbudziły nadzieje

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem dnia będzie publikacja oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy o 14.30. Prognozy zakładają utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 4,1% w skali roku. Oczekuje się wzrostu liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym o 180 tys. W ostatnim miesiącu 2017 wynik okazał się sporym rozczarowaniem i wyniósł zaledwie 148 tys. Bez wątpienia apetytu rozbudził raport ADP w tym tygodniu. Wczoraj jednak wskaźnik ISM pokazał, że wcale tak dobrze może nie być. Wchodzący w jego skład subindeks zatrudnienia spadł o kilka pkt.

Ważne dane w kontekście inflacji

Sporo też uwagi wzbudza poziom wzrostu zatrudnienia. Oczekuje się dynamiki na poziomie 0,3% m/m. Jest to ważna publikacja w kontekście dalszych kroków w polityce monetarnej Fed. Wciąż mamy niską inflację w USA a wzrost wynagrodzeń może to zjawisko pobudzić. EUR/USD utrzymuje się dość wysoko w okolicach 1,25. Fakt dzisiaj rano kurs był nawet 30 pipsów wyżej.

Frakcje jastrzębie z EBC naciskają

Kolejna fala wzrostowa na głównej parze była wywołana wypowiedziami członków EBC i PMI dla poszczególnych krajów strefy euro. Tym razem Ewald Novotny stwierdził, że program QE powinien być we wrześniu zakończony. Z tym, że radzi by komunikacja związana z tym faktem rozpoczęła się dużo wcześniej, żeby nie wywołać niepotrzebnych perturbacji na rynkach. Widać więc, że w samym EBC co raz większą siłę nabiera frakcja jastrzębia. Może to skutkować naciskami na prezesa EBC by nieco zmienił ton komunikacji.

Demokratom nie zależy na porozumieniu

Trzeba też wspomnieć o tym, że w najbliższych dniach dolar może być pod presją. Znów wróci temat limitu zadłużenia w USA, który musi zostać podniesiony do 8 lutego by nie spowodować znów zamknięcia instytucji państwowych. Może dojść znów do przepychanek między Demokratami a Republikanami. Tym bardziej, że w USA mamy wybory do Kongresu co może zwiastować twardy opór Demokratów w końcu odbędzie się to i tak kosztem rządzących Republikanów. Ewentualny więc powrót optymizmu na dolarze może być szybko wygaszony.

Trudny początek dnia

Złotówka poranek miała dość ciężki. Na większości głównych par obserwowaliśmy ruchy w górę. Wraz jednak z upływem dnia nastroje nieco się poprawiły i w zasadzie jesteśmy bliscy stanom otwarcia. Jeśli dane z USA pozytywnie zaskoczą możemy być jednak świadkami lekkiego osłabienia złotego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak