Strona główna > Komentarze walutowe > Dalsze umocnienie euro problemem dla EBC

Dalsze umocnienie euro problemem dla EBC

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Minutki zgodnie z oczekiwaniami

Wczorajsze minutki Fed nikogo nie zaskoczyły. Komunikat po posiedzeniu Fed w lipcu był dość jasny i wczorajsza publikacja to tylko potwierdziła. Członkowie FOMC obawiają się, że inflacja nie dotrze szybko do zakładanego celu 2%. Stąd spora rezerwa w działaniach w kontekście słabszego tempa wzrostu cen. Większość członków zakłada jednak, że na kolejnym posiedzeniu zostanie ogłoszona redukcja bilansu. Wydaje się jednak, że Fed zdecyduje się na dość powolne tempo co tak naprawdę niewiele wpłynie na politykę monetarną. A jeśli wywrze jakiś wpływ na zacieśnianie monetarne to raczej w dłuższym terminie. Minutki Fed spowodowały, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu spadło z 50 do 40%.

EUR/USD na południe

Wyprzedaż dolara była jednak tylko chwilowa. Owszem dotarliśmy nawet w okolice 1,18 na EUR/USD, ale dzisiaj waluta amerykańska zdecydowanie odrobiła straty z nawiązką. Wydaje się więc, że najgorsze dolar ma już za sobą i dno na indeksie tej waluty już zostało uformowane. Coś zaczyna się zmieniać, patrząc na poprawę choćby sprzedaży detalicznej czy wskaźników rynku pracy.

Oczekiwania nad wyraz

Dzisiejsze minutki EBC potwierdziły, że ostatnie spekulacje na temat ograniczenia QE było nieco przesadzone. Mario Draghi sygnalizował wcześniej, że ewentualne rozmowy w tej sprawie odbędą się dopiero na jesieni. Wczorajsza plotka, że prezes EBC na spotkaniu bankierów w Jackson Hole będzie unikał tematu zmian w polityce monetarnej może okazać się prawdziwa. Inwestorzy chyba doszli do wniosku, że ostatnie ruchy na euro były nazbyt optymistyczne a temat wygaszania QE w strefie euro jest jeszcze odległy. Widać to dzisiaj po zachowaniu EUR/USD, który spadł poniżej 1,17. Wyłamując się z lipcowego pasma wahań 1,1680-1,1840.

Złoty nieco traci

Polska waluta nieco dzisiaj traci do głównych walut. EUR/PLN wzrósł w górę do poziomu 4.26, dolar kosztuje już niemal 3 grosze więcej niż wczoraj. Wynika to z globalnego wzmocnienia waluty amerykańskiej. I w dalszej perspektywie krajowa waluta może dalej stracić biorąc pod uwagę dość gołębie minutki EBC, pokazujące, że EBC nie jest jeszcze gotowy do redukcji stymulacji monetarnej. A dalsze umocnienie waluty europejskiej w takim tempie stanie się problemem dla EBC.

Jeszcze dane z USA

Dzisiaj w kalendarium jeszcze kilka ciekawych wskazań. O 14.30 raporty Fed z Filadelfii dotyczące zatrudnienia i przemysłu. O 15.15 produkcja przemysłowa z USA m/m.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak