Strona główna > Komentarze walutowe > Dane z rynku pracy z USA w centrum uwagi

Dane z rynku pracy z USA w centrum uwagi

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

ADP rozbudził apetyty inwestorów

Dzisiejszy dzień na rynkach to przede wszystkim odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwania szczególnie po raporcie ADP z tego tygodnia są dość wysokie. Tym bardziej, że niemal wszystkie ostatnio publikowane dane z USA pozytywnie zaskakują.

Dane mogą być jednak zaskakujące

Tyle tylko, że niejednokrotnie oficjalne rządowe dane zupełnie mijały się z tymi prezentowanymi przez prywatne publikacje ADP. Stąd niekoniecznie możemy być świadkami pozytywnego zaskoczenia. Dane mogą być również zagadkowe gdyż we wrześniu sporo się działo niekorzystnego w pogodzie, na wschodzie USA szalały huragany. Historycznie rzecz biorąc takie wydarzenia zawsze wpływały negatywnie na choćby liczbę nowych etatów. Stąd trochę zaskoczenia, że w raporcie ADP wpływu zjawisk pogodowych zupełnie nie widać.

Reakcja po danych może być zagadkowa

Kluczowe dla dolara będzie jednak dzisiaj zmiana godzinowego wynagrodzenia. W poprzednim miesiącu wynik wyniósł aż 2,9% r/r co było najwyższym wskazaniem od niemal 10 lat. Również prognozowany spadek bezrobocia jeśli faktycznie taki będzie pokaże siłę amerykańskiego rynku pracy.  Jeśli pozytywny impuls się pojawi EUR/USD ma szansę znów spaść poniżej 1,15. Co jeśli dane będą gorsze? Wcale nie musi to przełożyć się na silne osłabienie dolara ale jak już to tylko krótkotrwałe, wynika to z tego, że inwestorzy zrzucą winę na warunki pogodowe.

Funt na fali bo rosną szanse na konsensus z UE

Wygranym ostatnich godzin na rynku walutowym jest funt brytyjski. Niemal wszystkie źródła głoszą o zbliżaniu się stanowisk Wielkiej Brytanii i UE. Zwiększają się więc szansę na uzyskanie kompromisu nawet jeszcze w listopadzie. Funt zyskuje bo ostatnio szczególnie po nieudanym spotkaniu Theresy May z decydentami UE wydawało się, że porozumienie jest niemożliwe a jedynym wyjściem pozostaje twardy brexit. Zbliżanie się stanowisk oddala jednak tą czarną wizję. GBP/PLN zbliżył się więc do granicy 4,90.

Lekkie spadki

Na krajowej walucie względny spokój choć powoli traci na wartości. Spory wpływ na dalsze losy złotego mogą mieć dzisiejsze dane z rynku pracy USA. Jeśli wynagrodzenia wzrosną np o 3% r/r i bezrobocie spadnie to niewykluczone, że USD/PLN wzrośnie jeszcze kilka groszy ale nie spodziewamy się przebicia 3,80.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak