Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar czeka na argument z rynku pracy

Dolar czeka na argument z rynku pracy

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Kurs EUR/PLN znów „flirtuje” z granicą 4,50. Zejście EUR/USD poniżej 1,20, czekamy na dane z rynku pracy, które mogą przyspieszyć ruch na południe. Bank Anglii wzmacnia swoją walutę wypowiedziami o niechęci do wprowadzania ujemnych stóp procentowych. Przedstawiciele Fed stanowczo odrzucają szybką decyzję dotyczącą ograniczania skupu aktywów. 

Powrót pod 4,50

Dobre nastroje z ostatnich dni w końcu pozytywnie wpłynęły na krajową walutę. EUR/PLN przebił wsparcie na poziomie 4,50 i zszedł do 4,47. Jednak potencjał spadku wyczerpał się po posiedzeniu RPP. Rada nie wykluczyła kolejnych interwencji na rynku FX, które miałyby osłabić złotego i w ten sposób wspomóc polski eksport. Wydaje się jednak, że NBP, jeśli już, to będzie „działał” na znacznie niższych poziomach, ale sama zapowiedź interwencji jest przestrogą dla inwestorów, przez co omijają oni nasze aktywa. 

Dane z USA

Kapitał nadal płynie zdecydowanie do USA i dolara amerykańskiego. Kurs głównej pary walutowej świata zszedł poniżej 1,20, niemniej jednak widać, że aprecjacja nieco wyhamowała. Może to mieć związek z danymi z rynku pracy, które będą dzisiaj zaprezentowane za oceanem (o godzinie 14.30). Inflacja i komunikaty FED wraz z danymi z rynku pracy malują swoisty obraz stanu amerykańskiej gospodarki. To również pokaz, jak kraj ten radzi sobie z pandemią i powolnym powrotem do normalności. Uwaga będzie skupiona przede wszystkim na liczbie nowych miejsc pracy utworzonych poza sektorem rolnictwa, stopie bezrobocia, jak również płacy godzinowej. Lepsze dane mogą wpłynąć korzystnie na walutę Amerykanów. Szczególnie że ważą się losy utrzymania przełamanego wsparcia na poziomie 1,20. Jeśli się ono potwierdzi, to możemy być świadkami spadku nawet w okolice 1,17. 

Głosy z Fed

Oczywiście nie musi tak być, szczególnie jeśli pojawi się coraz więcej głosów z Fed, takich jak w czwartek. Wczoraj kilka wypowiedzi m.in. Bullarda i Kaplana wybrzmiało wyraźnie, a decydenci odrzucają scenariusz szybkiego redukowania skali skupu aktywów. Te słowa przyniosły zatrzymanie wzrostu rentowności obligacji USA. Właśnie ruchy na tych instrumentach dłużnych są w ostatnich tygodniach determinantą kierunku kursu dolara. W korelacji wzrost rentowności długu = umocnienie waluty USA. Warto tutaj zauważyć, że kompletnie rozmył się ostatnio związek notowań na giełdach z kursem USD. 

BoE wspiera funta

Siłę znów pokazuje waluta brytyjska. Bez wątpienia ma to związek z posiedzeniem Banku Anglii, który zdecydowanie odrzucił możliwość cięcia stóp poniżej zera. BoE w ostatnich tygodniach badał taką możliwość, ale wydaje się, że uznał to za działanie mało efektywne i kategorycznie zrezygnował z takiego scenariusza, co kończy ostatnie dywagacje inwestorów, którzy sygnalizowali, że Bank Anglii będzie zmuszony to zrobić po brexicie. Animuszu brytyjskiej walucie dodają też informacje z frontu walki z pandemią. Na Wyspach proces podawania szczepionki idzie naprawdę szybko, a statystyki mówią o 15% populacji, która otrzymała choć jedną dawkę. Tym samym inwestorzy nieco na bok odsuwają kiepskie ostatnie dane z brytyjskiej gospodarki. GBP/PLN wraca powyżej granicy 5,13. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak