Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar w powolnym trendzie wzrostowym

Dolar w powolnym trendzie wzrostowym

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Spokojny początek

Dzisiejszy handel na rynkach przebiega dość spokojnie. Dolar nie kontynuuje spadków w relacji do wspólnej waluty, które miały swój początek w piątek. Piątkowe dane z rynku pracy nie były przełomowe. Tak naprawdę nadal trudno oszacować wpływ huraganów na prezentowane dane.

ISM katalizatorem wzrostów

Kluczowe dla amerykańskiej waluty okazały się piątkowe dane indeksu ISM dla usług. Pozytywne nastroje amerykańskich przedsiębiorców są najwyższe od 12 lat. To dzięki tej publikacji dolar ruszył na południe na głównej parze szybko schodząc z 1,1650 do 1,1600.

Finalne PMI nie mogły zaskoczyć

I tak naprawdę niewiele od piątku się zmieniło. Dzisiejsze notowania są bliskie piątkowemu zamknięciu. Przyczyna jest jedna, dość ubogi kalendarz makro, który sprawia, że do końca dnia może trwać tak nudna sesja. Przed południem poznaliśmy jedynie finalne dane PMI dla głównych gospodarek strefy euro. Bardzo często ostateczne wyniki są bardzo bliskie wstępnym szacunkom, więc nie wnoszą wiele na rynek. Tak było i tym razem – odchylenia były znikome.

Gdzie zmierza złoty

Wyższe wskazania ISM z USA wpłynęły niekorzystnie na waluty krajów wschodzących. Krajowa waluta tracił w relacji do euro około 2 groszy. Dzisiaj złoty jest nieco mocniejszy a przy braku ważnych danych makro nie ma się co spodziewać nerwowych ruchów. Tak naprawdę taka sytuacja może trwać aż do środowego posiedzenia RPP. Część inwestorów liczy na jakieś jastrzębie zaskoczenie ze strony polskich władz monetarnych. Naszym zdaniem jest jeszcze na to za wcześnie stąd niezmienione stanowisko prezesa RPP może przynieść presję spadkową na złotego. Może się to zbiec z mocniejszym dolarem i rosnącą dochodowością amerykańskiego długu. Stąd EUR/PLN może się znaleźć powyżej 4,25.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak