Strona główna > Komentarze walutowe > Draghi nudny jak wakacyjny handel

Draghi nudny jak wakacyjny handel

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Spodziewany brak zaskoczenia

Wczorajsze posiedzenie EBC niczym nie zaskoczyło. A skoro niespodzianki nie było to euro musiało stracić. Bilans dnia nie wypadł jednak aż tak tragicznie jak po posiedzeniu w czerwcu i euro straciło do dolara zaledwie 0,5%.

Na jakiej podstawie takie oczekiwania?

Spora część inwestorów liczyła co prawda na lekko jastrzębi głos prezesa EBC ale oczekiwania te dość szybko prysły już na początku wystąpienia. Draghi podkreślił to co już wiemy czyli program skupu trwa do końca 2018 roku a pierwsza podwyżka stóp w strefie euro możliwa jest najwcześniej latem 2019 roku.

Ryzyka luźnej polityki cały czas są

Jest to z pewnością pozytywny sygnał dla krajów z południa Europy, które wykorzystując drukowanie pieniędzy zadłużają się ponad miarę. Na ten moment problemu to nie stanowi ale gdy wzrosną rynkowe stopy procentowe lekko nie będzie. Nie mówiąc już o sytuacji gdy gospodarki tych krajów spowolnią a zapewne niebawem się tak stanie.

Wąskie pasmo wahań

Niemniej jednak EUR/USD pozostaje w konsolidacji między 1,15 a 1,18. Obecnie jesteśmy w dolnej części tego przedziału. Wydaje się, że póki co ciężko będzie się wyrwać z tych wartości szczególnie biorąc pod uwagę wakacyjny czas gdy zmienność i płynność nie rozpieszczają inwestorów.

PKB może ożywić rynki

Dzisiaj jednak mocna pozycja w kalendarzu szczególnie ważna pod kątem euro i dolara. o 14.30 poznamy odczyt PKB z USA. Tym bardziej, że oczekiwania analityków są bardzo wysokie, oczekiwany jest poziom 4,1% k/k. Wiemy, że gospodarka USA rozwija się bardzo dobrze wspierana obniżką podatków stąd wysoki wynik jest zrozumiały tylko czy aż tak? Okaże się niebawem, jeśli odczyt okaże się lepszy bądź równy prognozom to testowanie wsparcia na EUR/USD w okolicach 1,15 jest całkiem możliwe. Nadal jednak utrzymujemy założenie, że w okresie wakacyjnym ten przedział kwotowań się utrzyma.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak