Strona główna > Komentarze walutowe > EBC ma o czym myśleć

EBC ma o czym myśleć

23 wrz 2024 Autor: Krzysztof Pawlak

Główna para walutowa świata zawraca po słabych danych PMI ze strefy euro. Niepewność po mocniejszym cięciu stóp przez Fed ciągle wisi w powietrzu. Krajowa waluta nieco słabsza wraz ze spadkiem EUR/USD. 

Bez optymizmu po danych

Wydarzeniem dnia jest publikacja odczytów PMI dla krajów strefy euro, zarówno z sektora przemysłu, jak i usług. I trzeba przyznać, że na całej linii, poza drobnymi wyjątkami, widać rozczarowanie wynikami, co może sugerować pogorszenie gospodarcze na naszym kontynencie. Choćby odczyt PMI dla przemysłu w przypadku Niemiec schodzi jeszcze niżej, do poziomu 40,3 pkt z wyniku 42,4 pkt z poprzedniego miesiąca. Również sytuacja w usługach naszego zachodniego sąsiada nie nastraja optymistycznie. Wynik 50,6 pkt to pogorszenie sytuacji sprzed miesiąca i tym samym zbliżamy się niebezpiecznie do poziomu 50 pkt, oddzielającego wzrost od recesji. Największe rozczarowanie to nagła zapaść w usługach we Francji, gdzie analitycy oczekiwali 55 pkt, a publikacja pokazała raptem 48,3 pkt. Pogłębiające się problemy gospodarcze krajów strefy euro nie idą w parze z podejściem EBC do stóp procentowych. Bank centralny deklarował jeszcze kilka dni temu, że cięcia kosztu pieniądza będę odbywać się nieregularnie, co jakiś czas w odniesieniu do danych, co rynek odebrał jako: raz na kwartał. Patrząc na dzisiejsze dane widać, że to może być za mało, by uniknąć recesji.

Dlaczego tak?

Ciągle w głowach inwestorów panuje niepewność co do przyczyn nagłego cięcia stóp przez Fed. W teorii kondycję gospodarki amerykańskiej można oceniać pozytywnie i tak naprawdę brakowało sygnałów przemawiających za tym, że recesja nadchodzi i trzeba działać „na ostro”. A właśnie tak należy odbierać ruch o 50 pkt bazowych na ostatnim posiedzeniu. Trzeba tutaj dodać, w jak różnym położeniu są gospodarki USA i strefy euro. Mimo tego Fed zdecydował się na taki ruch. Może to zasiać w głowach inwestorów myśl: a może o wszystkim nie wiemy i jest dużo gorzej niż pokazują dane? Wyznacznikiem sensowności tego ruchu Fed może być odczyt inflacji PCE w piątek i brak odbicia w górę. EUR/USD tydzień zaczyna spadkiem, ale wydaje się, że jest to słabość euro po negatywnych danych PMI. 

PLN w defensywie 

Ruch w dół na głównej parze walutowej świata wpływa niekorzystnie na notowania PLN. Krajowa waluta do euro traci co prawda niewiele, raptem 0,15%, jednak do USD/PLN jest to już 0,5% i ruch w okolice 3,85. Bez wpływu na notowania PLN okazała się decyzja Moody’s w sprawie ratingu dla Polski, który ostatecznie pozostał na tym samym poziomie Część analityków zakładało scenariusz pogorszenia perspektyw naszej oceny kredytowej w związku z rosnącym deficytem planowanym w kolejnym roku budżetowym. Dzisiaj poznaliśmy też odczyt sprzedaży detalicznej za sierpień, a wynik okazał się nieco gorszy niż oczekiwania analityków (3,2% vs 3,4%). W kalendarium 23.09 są także odczyty PMI dla USA, niemniej jednak nie są one tak ważne, gdyż zwyczajowo dużo większą wagę pokłada się do ISM. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odczyty PMI wstrząsnęły euro
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Brak konkurencji dla USD
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Napięcie geopolityczne uderzyło w GPW
Krzysztof Pawlak