Strona główna > Komentarze walutowe > EUR/PLN znów w okolicach 4,25

EUR/PLN znów w okolicach 4,25

27 maj 2024 Autor: Krzysztof Pawlak

Spokojny początek tygodnia na rynkach. Krajowa waluta w relacji do euro ciągle blisko najniższych poziomów od 2020 roku, środowe dane o inflacji CPI mogą wpłynąć na większą zmienność. Rynki w oczekiwaniu na początek luzowania monetarnego w strefie euro i w Kanadzie. 

Święta

Tydzień na rynkach rozpoczyna się bardzo powoli, a pierwsze godziny nie pozwalają myśleć, że dzisiejszy dzień będzie pod dyktando dużej zmienności. Przede wszystkim to kwestia świąt w dwóch czołowych centrach finansowych, a mianowicie Wielkiej Brytanii i USA. Z drugiej strony kalendarz makro też świeci dziś pustkami, bo praktycznie poza indeksem ZEW z Niemiec (nieco niższy od prognoz) próżno szukać pozycji, które mogłyby rozgrzać inwestorów. Nieco wyżej dzisiaj jest główna para walutowa świata, która kontynuuje odbicie od wsparcia na poziomie 1,08.

Na minimach 

Przy tym “płaskim” rynku FX, dobrze wygląda sytuacja na krajowej walucie. Korekta na EUR/PLN, która miała miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, odchodzi w zapomnienie i kurs powraca w okolice 4,25. Aktualnie więc technicznie mamy sytuację, w której oporem pozostanie najpierw 4,27, a nieco wyżej psychologiczna wartość 4,30. Ta monotonia na kursie PLN może trwać do środy, gdy poznamy odczyt inflacji CPI za maj. Analitycy oczekują przyśpieszenia do poziomu 2,7% z 2,4% w kwietniu. Każde odchylenie od prognoz może przynieść większy ruch na parach powiązanych z PLN, szczególnie że czwartek jest dniem wolnym w naszym kraju, co często przynosi nieoczekiwane ruchy.

Kto rozpocznie luzowanie

Ten tydzień przynajmniej w teorii nie powinien przynieść dużych zmian, inwestorzy będą już kierować wzrok na wydarzenia, które będą miały miejsce w przyszłym tygodniu. Wydaje się, że początek czerwca może przynieść zmianę kursu w polityce monetarnej dwóch ważnych banków centralnych na świecie. W przypadku decyzji EBC rynek jest niemal pewny (szansa na ruch wynosi 90%), że dojdzie do cięcia stóp, w przypadku banku centralnego Kanady tak wielkiej pewności nie ma, bo prawdopodobieństwo mierzone kontraktami na stopę procentową wskazuje 65% jako możliwy scenariusz rozpoczęcia luzowania monetarnego. Jeśli dojdzie do faktycznych decyzji obu banków centralnych, nie można wykluczyć, że dojdzie do osłabienia odpowiednio euro i dolara kanadyjskiego. Oczywiście ważne będą też konferencje po posiedzeniach, które wskażą na dalsze możliwe ruchy, i co za tym idzie, mogą odpowiedzieć na pytanie inwestorów, czy ewentualne cięcia staną się początkiem większego cyklu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odczyty PMI wstrząsnęły euro
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Brak konkurencji dla USD
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Napięcie geopolityczne uderzyło w GPW
Krzysztof Pawlak