EUR/USD – kierunek parytet?
Notowania głównej pary walutowej świata zaliczają lokalne dno, niewidziane od ponad dwóch lat. W Polsce odnotowano wzrost inflacji, za to nad Bosforem dynamika cen spadła. W piątek do południa złoty delikatnie umacniał się na rynku forex.
Siła dolara
Agresywne wejście dolara amerykańskiego w nowy rok zostało potwierdzone popołudniowymi danymi z USA opublikowanymi podczas czwartkowej sesji. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 220 tys. (po korekcie) do 211 tys. Rynek oczekiwał wzrostu do 223 tys. Pozytywnie zaskoczył również odczyt PMI dla przemysłu, który wbrew prognozowanemu spadkowi z 49,7 pkt. do 48,3 pkt. wyniósł 49,4 pkt. Dane lepsze od konsensusu wystarczyły, aby doprowadzić do prawdziwego tąpnięcia notowań głównej pary walutowej świata. Tuż po publikacjach kurs EUR/USD osunął się do poziomu 1,022 USD, widzianego ostatnio w listopadzie 2022 roku.
Wzrost cen w Polsce
W piątek poznaliśmy wstępny odczyt inflacji konsumenckiej w naszym kraju. Zła informacja jest taka, że dynamika cen w ujęciu rocznym wzrosła z 4,7% do 4,8%. Pocieszać można się faktem, że jest to mniej, niż 5% r/r, którego się spodziewaliśmy. Dane miesięczne są jeszcze lepsze, gdyż ceny wzrosły o 0,2%, a nie jak oczekiwano o 0,4% i był to spadek w porównaniu do danych z listopada (wzrost o 0,5%). Ostateczny wydźwięk publikacji za grudzień jest pozytywny. Obawy o przyszłe odczyty inflacji konsumenckiej w 2025 roku dostrzegam natomiast w tzw. efekcie bazy. Omawiane dziś roczne dane za grudzień były odnoszone do wyniku 6,2% sprzed roku. W styczniu natomiast baza będzie niższa i wynosić będzie 3,9%. Następnie 2,8% w lutym i równe 2% w marcu. Wygasający efekt bazy może zatem spowodować podbicie odczytów tempa wzrostu cen w pierwszym kwartale nowego roku.
Dane z Turcji i Czech
Dziś dane inflacyjne podała także Turcja. Nad Bosforem dynamika cen konsumenckich spadła z 47,1% do 44,4%. Gospodarka Turcji jest dość specyficzna, jednak należy podkreślić, że – mimo wciąż wysokich poziomów tempa wzrostu cen – dzisiejszy odczyt był siódmym spadkowym z rzędu (inflacja za maj 2024 wynosiła 75,45%). Jednocześnie mamy tam do czynienia z dodatnimi realnymi stopami procentowymi, gdyż koszt pieniądza (47,50%) jest wyższy od inflacji. Godzinę później poznaliśmy odczyty PKB zza naszej południowej granicy. Czeska gospodarka rozwija się w tempie 0,5% k/k i 1,4 r/r (prognoza 0,4% k/k i 1,3% r/r). Dane lepsze od prognoz nie wsparły korony, która dziś osłabia się do stabilnego złotego. W piątek do południa kurs CZK/PLN spadł z 0,1701 do 0,1698 PLN.
Krajowa waluta podczas dzisiejszej sesji radzi sobie dobrze i odrabia część wczorajszych strat do dolara. W momencie pisania tekstu kurs USD/PLN zszedł poniżej 4,15 PLN, a kurs EUR/PLN to 4,27 PLN. Większej zmienności można spodziewać się o godzinie 16:00 kiedy poznamy raport ISM dla przemysłu z USA.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę