Strona główna > Komentarze walutowe > Funt i dolar zyskują na fali pozytywnych informacji

Funt i dolar zyskują na fali pozytywnych informacji

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Ciekawy wtorek na rynkach

Mimo, że wczorajszy kalendarz makro nie należał do imponujących to wcale nie można było narzekać na nudę. Przede wszystkim działo się i to sporo na funcie brytyjskim i dolarze amerykańskim. Obydwie waluty sporo zyskały po doniesieniach agencji prasowych.

Czy w końcu przerwanie impasu

W końcu swoje 5 minut miała brytyjska waluta. Lokalne gazety donoszą, że Wielka Brytania zgodziła się na tzw rachunek za Brexit w wysokości 50 mld euro. Jest to kwota nieco niższa od tej proponowanej przez UE, która początkowo wynosiła 60 mld euro. Ale z drugiej strony rząd brytyjski pierwszą propozycję ustalił na jedynie 20 mld euro.

Wysoki rachunek, ale….

Widać więc, że jeśli można mówić o złamaniu którejś ze stron to są to zdecydowanie Wyspiarze. Suma robi wrażenie to bez wątpienia ale mimo to inwestorzy zareagowali euforycznie i zajmowali długie pozycje w funcie brytyjskim. Dzieje się tak ponieważ po okresie impasu w negocjacjach w końcu jest jakiś przełom i można przejść do kolejnego etapu a więc dostępu do wspólnego rynku. Warto zauważyć, że ryzyko twardego Brexitu zmalało. Wielka Brytania bojąc się utraty wspólnego rynku będzie godzić się na ustępstwa. Prawdopodobnie rozmowy w tej sprawie rozpoczną się na szczycie unijnym 14-15 grudnia.

Przełom w sprawie podatków

Paliwo do wzrostów wczoraj dostał również dolar amerykański. Komitet Senacki Budżetu przyjął zmiany w podatkach stosunkiem głosów 12-11. Ku zdziwieniu za byli także Johnson i Corker Republikanie, którzy początkowo byli przeciwni. Sama ustawa będzie głosowana prawdopodobnie w czwartek. Jeśli Senat i Izba Reprezentantów uzgodnią wspólne stanowisko w którym uda się wprowadzić cięcia obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorstw już od 2018 roku wtedy będzie to spory pozytyw dla dolara. Jutrzejszy dzień może więc zdecydować o dłuższej zmianie kierunku na głównej parze. Oprócz głosowania mamy także w kalendarzu makro odczyty inflacji. Jeśli presja cenowa będzie rosnąć w połączeniu z impulsem fiskalnym może doprowadzić do bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej Fed. Efekt na EUR/USD będzie wtedy taki, że poszybujemy na południe.

Złamana granica pytanie na jak długo

Jeśli chodzi o krajową walutę to można powiedzieć nie ma nudy. Granica 4,20 na EUR/PLN została złamana. Kolejne godziny powinny pokazać czy to zapowiedź jeszcze większego ruchu czy zaraz inwestorzy wykorzystają niski poziom i zaczną realizować zyski. Bez wątpienia sprzyja nam klimat inwestycyjny na świecie, w dobrej kondycji pozostają rynki akcyjne.

To nie będzie nudne popołudnie

Co jeszcze w kalendarzu? O 14 odczyt CPI z Niemiec. O 14.30 PKB za III kwartał. O 15 przemawia Mark Carney z BoE. Dane z poszczególnych landów mogą sygnalizować, że zobaczymy odczyt inflacji CPI wyższy niż prognozowane 1,7%, byłaby to pozytywna informacja dla euro. Z drugiej strony wzrostów na EUR/USD możemy jednak nie zobaczyć jeśli PKB z USA będzie wyższe niż 3,2%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak