Strona główna > Komentarze walutowe > Głosowanie nad ustawą podatkową punktem kulminacyjnym

Głosowanie nad ustawą podatkową punktem kulminacyjnym

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy na 17

Rynki dzisiaj czekają na głosowanie w Senacie USA nad ustawą podatkową. Wczorajsze popołudnie przyniosło znów rozczarowanie w tej kwestii. Przełożono głosowanie dopiero na dzisiaj na godzinę 17.

Przesunięcie terminu

Tłumaczono to zyskaniem sobie czasu nad przedyskutowaniem jeszcze kwestii spornych czyli przede wszystkim nadmiernego wzrostu deficytu po wprowadzeniu pakietu cięć podatkowych. Decydenci z USA boją się, że temat finansowania ewentualnego powiększenia dziury budżetowej z pobudzenia wzrostu gospodarczego jest bardzo wątpliwy. Po przesunięciu terminu na dzisiaj nieco schłodzone zostały nastroje na rynkach.

Republikanie walczą o głosy

Nieco stracił również amerykański dolar. Inwestorzy zaczęli się obawiać, że Republikanie po prostu grają na zwłokę bo nie mają większości. Trudno oszacować jak rynek zareaguje na wynik głosowania. Ewentualne nawet przegłosowanie reformy może nie wywołać aplauzu. Ulga przyjdzie dopiero wtedy gdy prezydent Trump ją podpisze. To może być dopiero przełom dla amerykańskiej waluty do tego momentu inwestorzy mogą być sceptyczni do dolara. I to widać na głównej parze walutowej. Rajdy na południe szybko się kończą realizacją zysków.

Dane bardzo dobre ale RPP nie zmieni kursu

Wczoraj poznaliśmy doskonałe dane z polskiej gospodarki. Wzrost gospodarczy wzrósł w III kwartale do poziomu 4,9% r/r. Do tego nastąpiła publikacja wyższej inflacji o 0,2%. Komplet danych wskazywałyby jednoznacznie, że RPP w takiej sytuacji powinna pomyśleć o zmianie stóp w Polsce tzn o ich podniesieniu. Póki co jednak stanowisko Rady jest nieugięte i uważa ona, że takie czynniki są przejściowe a tempa wzrostu nie da się utrzymać. Inflacja także powinna się ustabilizować ale jednak na nieco niższych poziomach. Wpływu na notowania złotego dane jednak nie miały. Dzisiaj o kształcie krajowej waluty decydują już doniesienia z USA o problemach z ustawą podatkową. Spora przecena na giełdach również nie pozwala złotemu dalej się wzmacniać. Mimo to strata na EUR/PLN jest raptem 2 groszowa.

ISM w cieniu tym razem

Dzisiaj w kalendarzu jeszcze ISM z USA o 16.00. Wydaje się jednak, że inwestorzy będą czekać na przecieki dotyczące wyników głosowania nad reformą podatków w USA. Jeśli Republikanie przegrają może wywrzeć to presję na dolara.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak