Strona główna > Komentarze walutowe > Inflacja w Europie. Słaby dzień złotego.

Inflacja w Europie. Słaby dzień złotego.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Ceny w Europie powoli rosną, Hammond utrudnia Brexit, gorąca kampania prezydencka w USA, złoty dzisiaj traci.

Eurostat o cenach.

    Dzisiaj o 11:00 europejski urząd statystyczny opublikował raport o dynamice cen na starym kontynencie. Inflacja zarówno dla strefy euro, jak i całej Unii wyniosła 0,4%. Odczyty te zgodnie z oczekiwaniami analityków był wyższy o 20 punktów bazowych od wrześniowego wyniku. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Belgii i Estonii. W tych krajach dynamika cen jest blisko 2% celu. Na drugim biegunie znajdują się Bułgaria i Chorwacja. Deflacja cały czas występuje także w Polsce i według Eurostatu ceny u nas spadły o 0,2% w przeciągu roku.

Niepokorny minister finansów.

    W weekend na Wyspach Brytyjskich na pierwszy plan rozgrywek związanych z Brexitem wyszedł Philip Hammond. Media sugerują, że minister finansów próbuje osłabić, a przynajmniej opóźnić perspektywę opuszczenia Zjednoczonego Królestwa z Unii. Krytykuje on między innymi pomysły rządu dotyczące imigrantów. Plotki sugerują również poważny konflikt z panią premier May. Pokazuje to, jak mocno Brytyjczycy są podzieleni w kwestii czerwcowego referendum. Funt dzisiaj dalej traci na wartości.

Wybory coraz bliżej.

    W Stanach kampania prezydencka wchodzi powoli w decydującą fazę. W tym tygodniu będzie miała miejsce ostatnia debata telewizyjna. Można wyczuć pewne napięcie związane z oczekiwaniem na środę. Przewaga Hillary Clinton wydaje się niezagrożona, jednak niewykluczone, że Donald Trump najsilniejsze karty zostawił właśnie na finisz kampanii. Pewnym wsparciem dla republikanina mogą okazać się wydarzenia z weekendu. W Północnej Karolinie nieznani sprawcy doprowadzili do wybuchu w sztabie GOP. Nie od dziś wiadomo, że wyborcy lubią sympatyzować z ofiarą, co może zapewnić Trumpowi kilka dodatkowych punktów procentowych poparcia. Jest to o tyle istotne, że Północna Karolina należy do tak zwanych swing states. Pomocny może także się okazać wyciek maili szefa kampanii Clinton. W mało dyplomatyczny sposób nabiją się on w nich z katolików, co oburzyło środowisko religijne w Stanach. Pomimo tych wydarzeń była pierwsza dama cały czas utrzymuje bezpieczną przewagę nad rywalem.

Złoty łamie opory.

    Rodzima waluta dzisiaj wyraźnie traci na wartości. Nowe lokalne szczyty zostały zaznaczone w notowaniach wobec zarówno dolara, jak i euro. Frank szwajcarski także dziś drożeje i kosztuje obecnie 3,98 zł. Jedynie funt brytyjski oscyluje wokół piątkowego zamknięcia, ale wynika to bardziej ze słabości szterlinga niż siły złotego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak