Strona główna > Komentarze walutowe > Inflacja w Europie.

Inflacja w Europie.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Seria danych z Chin, odczyty inflacyjne ze strefy euro, słabość dolara.

Chińskie PKB.

    Tydzień rozpoczął się od paczki odczytów z dalekiego wschodu. Głównym punktem było tempo wzrostu chińskiej gospodarki. Oficjalny wzrost wyniósł 6,9% w skali roku, przez co był wyższy od oficjalnych oczekiwań. Oczywiście jakość danych publikowanych przez Pekin pozostawia wiele do życzenia, jednak z powodu braku alternatyw, są one uważnie śledzone przez inwestorów. Równie pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna. Dobre dane powinny wspomóc zarówno ceny surowców, jak i waluty EM.

Inflacja zwalnia.

    W piątek rozczarowała dynamika cen za oceanem, dzisiaj z kolei poznaliśmy odczyty z Europy. Na starym kontynencie inflacja również zwalnia, w czerwcu wyniosła 1,3% rok do roku, wobec 1,4% miesiąc wcześniej. Pewnym zaskoczeniem jest odczyt inflacji bazowej, który wyniósł już 1,2% i jest wyjątkowo blisko głównego wskaźnika. Pokazuje to, że kurs ropy, po ustabilizowaniu się, ma coraz mniejszy wpływ na ceny w sklepach. Niska inflacja pozostawia szersze pole manewru dla EBC, który już w czwartek będzie decydował o parametrach polityki monetarnej w strefie euro.

Dolar na dnie.

    Ubiegły tydzień dość mocno nadwyrężył notowania dolara. Miały na to wpływ: najpierw gołębie wystąpienie Janet Yellen przed komisją senacką, jak i piątkowy odczyt inflacji. Spowodowało to, że dolar w odniesieniu do większości walut znalazł się na rekordowo niskich poziomach. Dotyczy to także złotego, a kurs USDPLN w końcu przebił wsparcie w okolicach 3,70 zł. W obecnym tygodniu nie pojawią się żadne ważniejsze odczyty dla dolara, co rynek może wykorzystać dla delikatnej korekty. W dłuższym horyzoncie jednak amerykańska waluta będzie potrzebowała wyraźnego impulsu, by odwrócić obecny trend.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak