Inwestorzy mogą się mocno rozczarować posiedzeniem EBC
(aktualizacja )
Słabsze odczyty inflacyjne
Na rynkach dzisiaj względny spokój. Nieco zyskuje euro do dolara co może świadczyć o tym, że inwestorzy nadal chcą pozostawać w długiej pozycji na tej parze. Pytanie, które od pewnego czasu się pojawia to to czy nie jest to przesadzona reakcja. Bo trudno oczekiwać, że EBC na najbliższym posiedzeniu porzuci gołębi ton. Dostał wczoraj i dzisiaj kolejny mocny argument za tym by utrzymywać nadal luźną politykę monetarną. Mowa tu o słabszych odczytach inflacyjnych m.in. z Niemiec.
Mario Draghi konsekwentny
Co najmniej kilka razy Mario Draghi wskazywał na inflację jako ten element, który zdecyduje o wychodzeniu z łagodnej polityki monetarnej. A widać jak na dłoni, że presja inflacyjna mocno spada, do tego ceny ropy. które mogły by to spowodować wcale nie chcą rosnąć nawet po decyzjach OPEC. Świadczy to o tym, że posiedzenie EBC 8 czerwca może się okazać sporym rozczarowaniem dla inwestorów grających za umocnieniem euro. Słabnąca inflacja może spowodować, że władze monetarne strefy euro będą bardziej ostrożne.
Funt ma spore problemy, May również
Dzisiaj kolejny dzień pod znakiem osłabienia waluty brytyjskiej. Przez moment nawet tak źle nie było, szczególnie po danych z rynku pracy, które po raz kolejny były niezłe. Problem jednak teraz tkwi gdzie indziej a więc w sondażach, które pokazują słabnięcie poparcia partii Theresy May. Doszliśmy praktycznie do ściany gdyż obecny podział miejsc mógłby nie dać większości w parlamencie. A to zwiastowało by dodatkowe problemy w negocjacjach z UE. Po ogłoszeniu wcześniejszych wyborów na funcie była mała euforia ale wtedy przewaga wynosiła niemal 20% w sondażach. Inwestorzy widocznie wierzyli, że dzięki temu negocjacje pójdą jak z płatka. Z czasem jednak przewaga torysów topniała w oczach więc po wzrostach na funcie nie ma już śladu. A GBP/USD spadł poniżej 1,28 i to przy słabiutkim dolarze na szerokim rynku.
Względny spokój
Na krajowym rynku niewiele się zmieniło od wczoraj. Większość głównych par pozostaje stabilna nieznacznie złotówka zyskuje do funta. Poznaliśmy dzisiaj bardzo dobry odczyt PKB za pierwszy kwartał 2017 roku. Co może jedynie niepokoić to słaby wzrost inwestycji. Pozytywnie zaskakuje silny wzrost konsumpcji gospodarstw domowych. Oparcie wzrostu gospodarczego w kolejnych latach na jednym tylko silniku może być kruche. Niemniej wpływu tych danych na złotego raczej nikt nie oczekiwał i też tak było. O 14 poznamy jeszcze odczyt wskaźników CPI z polskiej gospodarki. Ale w ostatnich dniach złotówka jest uzależniona od rynków na świecie.
Nic ważnego z kalendarza
Po południu jeszcze kilka danych z USA m.in. Beżowa Księga Fed i Chicago PMI ale te dane powinny mieć niewielki wpływ na amerykańską walutę.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę