Strona główna > Komentarze walutowe > Jellen zostawia gospodarkę USA w idealnym stanie

Jellen zostawia gospodarkę USA w idealnym stanie

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Jastrzębi przekaz

Wczorajszy przekaz z Fed po decyzji o stopach procentowych miał zdecydowanie jastrzębi wydźwięk. Fed zwraca uwagę na solidny rynek pracy, przede wszystkim niskie bezrobocie. Zniknął element spadkowego charakteru inflacji. A wręcz Fed stwierdził, że rynkowe prognozy co do tempa wzrostu cen są wyższe. Oczywiście pojawiła się znana wypowiedź o dalszym dostosowywaniu polityki monetarnej.

A dolar znów w defensywie

I inwestorzy tym razem jasno zrozumieli przekaz. Po komunikacie wzrosła rentowność obligacji amerykańskich. Do tego musiało wzrosnąć prawdopodobieństwo podwyżek stóp w ilości trzech do końca roku. Nieco wzmocniony został też dolar tyle tylko, że na głównej parze spadek ten został wykorzystany jako okazja do zajmowania pozycji długich.

Czy czeka nas nowa fala umocnienia euro

I dzisiaj widzimy już powrót w okolice 1,2460. Fakt dla europejskiej waluty ważne były również ruchy na europejskich obligacjach. Inwestorzy wierzą w to, że inflacja zacznie rosnąć zarówno w USA jak i w Europie. W efekcie EBC szybciej zdecyduje się na podnoszenie stóp i rezygnację z QE z końcem września. Ten fakt jest w tym momencie decydujący i powoduje wzrosty na EUR/USD. Czy słusznie? Jest to dość życzeniowe podejście. Fundamenty mówią w tym momencie jedno Fed jest już na drodze zacieśniania a EBC nadal utknął w luźnej polityce. A mario Draghi z pewnością nie zadziała pochopnie i poczeka na twarde dowody wzrostu presji inflacyjnej.

PMI w większości zgodne z prognozami

Dzisiaj w kalendarzu mieliśmy serię odczytów PMI dla przemysłu za styczeń. Większość wypadła zgodnie z prognozami tj. Niemcy, Francja i cała strefa euro. Rozczarowaniem na pewno był wynik dla Wielkiej Brytanii, który wyniósł jedynie 55,3 przy prognozie na poziomie 56,5. Szczególnie jeśli spojrzymy na wyniki innych krajów europejskich gdzie wyniki są w okolicach 60 pkt.

Kluczowy ISM

Po południu jeszcze kilka danych z USA. Za chwilę pojawi się odczyt liczby zadeklarowanych bezrobotnych. O 15.45 wskaźnik PMI dla przemysłu, o 16.00 wydaje się kluczowa publikacja a mianowicie ISM dla przemysłu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak