Strona główna > Komentarze walutowe > Kolejne wzrosty inflacji?

Kolejne wzrosty inflacji?

(aktualizacja )

Autor: Maciej Przygórzewski

Sytuacja na Wschodzie niby się stabilizuje, ale rynki w dalszym ciągu boją się eskalacji rosyjskiej agresji. Jednym z elementów tej niestabilności jest ponowny gwałtowny wzrost cen ropy naftowej.

Ropa znów drożeje

Od początku tygodnia każdy dzień przynosi coraz wyższe szczyty notowań czarnego złota. Dzisiaj w nocy baryłka ropy kwotowana w Londynie przekroczyła barierę 123 dolarów. Znajdujemy się co prawda wyraźnie poniżej szczytów z początków interwencji, ale biorąc pod uwagę tempo zmian, możemy się tam znaleźć jeszcze w tym tygodniu. Ceny ropy będą bardzo mocno wpływać na inflację. Ta z kolei już teraz jest w większości państw na najwyższych od wielu lat poziomach. Dalszy wzrost cen baryłki spowoduje zatem tylko pogłębienie problemu i wymusi dalsze wzrosty stóp procentowych.

Indeksy koniunktury lepsze od oczekiwań

Wydawać by się mogło, że wojna na Wschodzie Europy ostudzi optymizm menedżerów. Okazuje się jednak, że owszem ostudzi, ale zdecydowanie słabiej niż oczekiwali analitycy. Dzisiejsze wstępne indeksy PMI zarówno dla przemysłu jak i dla usług okazały się wyraźnie lepsze od spodziewanych. Najwyraźniej po raz kolejny okazuje się, że strach ma wielkie oczy. Z drugiej strony nagły napływ uchodźców do Europy powinien powodować zwiększone zapotrzebowanie na towary i usługi, stąd być może wynika również część optymistyczny prognoz w tym badaniu. Rynki walutowe nie reagowały wyraźnie na te dane.

Norwedzy podnoszą stopy procentowe

Na dzisiejszym posiedzeniu Królewski Bank Norwegii podniósł stopy procentowe o 0,25%. To już trzecia podwyżka od września 2021 roku. Stopy procentowe wynoszą w Oslo zaledwie 0,75%, aczkolwiek trzeba pamiętać, że inflacja wynosi 3,7%, co w dzisiejszych czasach jest bardzo dobrym wynikiem. Nie wszyscy obserwatorzy byli zgodni co do dzisiejszej podwyżki stóp procentowych stąd widać było wyraźne umacnianie się korony norweskiej tuż po samej decyzji. Jest to typowa reakcja rynków dla podwyżek stóp procentowych. Waluta po podwyżce jest bowiem wyżej oprocentowana, stąd większy jest popyt na nią szczególnie w celach inwestycyjnych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy EBC ograniczy planowane obniżki stóp w 2025?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny