pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Konsumpcja na plus a może być jeszcze lepiej

Konsumpcja na plus a może być jeszcze lepiej

19 lip 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Mocny złoty

Wczorajsze słabsze dane o produkcji przemysłowej w Polsce nie wpłynęły znacząco na krajową walutę. Złoty wykorzystując wzrost apetytu na ryzyko na szerokim rynku umocnił się do większości głównych walut. Trzeba jednak przyznać, że skala ruchów na EUR/PLN w ostatnim czasie jest naprawdę mizerne i mówimy o max 1-groszowych wahnięciach. 

Solidna sprzedaż detaliczna

W związku z rozczarowującymi danymi wczoraj dzisiaj pod bacznym okiem analityków była sprzedaż detaliczna z naszego kraju. I trzeba przyznać, że wynik na poziomie 5,3% r/r pozwolił odwołać alarm o spowolnieniu w Polsce. A trzeba zauważyć też fakt, że spodziewane transfery środków dla Polaków nie dotarły jeszcze na konta. W kolejnych miesiącach możemy więc spodziewać jeszcze wyższych wartości. Taka sytuacja z pewnością wpłynie też na wyższą produkcję więc może się okazać, że w kolejnych odczytach już tak źle nie będzie. 

Obniżka pewna pytanie o ile pkt

Na szerokim rynku nadal granie w to samo a więc wycena obniżki stóp w USA już na kolejnym posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych. Na ten moment najbardziej prawdopodobny scenariusz wynoszący 70% to obniżka o 25 pkt, 30% szans daje się obniżce o 50 pkt bazowych. Jeśli Fed rzeczywiście zetnie koszt pieniądza to przyzna się do błędu, że w grudniu zbyt pochopnie podwyższył stopy. 

Polityki pieniężne EBC i Fed się rozjeżdżają 

Inną sprawą jest podejście EBC i Fed w ostatnich dniach. Bank centralny strefy euro chce luzować dalej i ma ku temu podstawy obserwuje pogarszające się dane makro. Z kolei Fed zmienił nastawienie i skupia się głównie na tym co jest na świecie a więc o oznakach spowolnienia. Dane makro dla FOMC przestał się nieco liczyć bo na ich podstawie obniżka stóp byłaby błędem gdyż są po prostu dobre. 

Nie wiele się będzie działo

Dzisiaj kalendarz makro jest dość ubogi. Warte uwagi będą jedynie dane z Uniwersytetu Michigan na temat nastrojów konsumentów w USA o godzinie 16.00. O 17.05 z kolei głos zabierze członek Fed Bullard a o 22.30 Rosengren. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacja w centrum uwagi
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Technologiczny gigant rozczarował świetnymi wynikami
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dolar amerykański się „budzi”
Krzysztof Pawlak