Strona główna > Komentarze walutowe > Korekta na „edku” stała się faktem

Korekta na „edku” stała się faktem

05 gru 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Pozytywne zaskoczenia ze strony PMI dla naszego kontynentu nie dają pozytywnego kopa wspólnej walucie. Złoty stabilny mimo mocniejszego dolara amerykańskiego na rynku FX. Przed jutrzejszym posiedzeniem RPP inwestorzy nie wierzą w jakąkolwiek zmianę kosztu pieniądza. 

Lepsze dane, słabsza waluta

Dzisiaj na rynkach dzień pod dyktando danych PMI z Europy, a także z USA. Mimo że dla większości krajów naszego kontynentu wyniku są lepsze od prognoz, to nie spowodowały one umocnienia euro choćby do dolara amerykańskiego. Zwłaszcza odczyt PMI dla usług z Niemiec okazał się dużo wyższy niż ostatnio i wyniósł 49,6 pkt, nadal jednak mówimy o wartości poniżej 50 pkt., co sugeruje, że również w tym sektorze panuje klimat recesyjny. EUR/USD dzisiaj kontynuuje kolejną sesję spadkową, a kurs zbliża się do poziomu 1,08 $. Nadal więc czynnikiem determinującym ruch na tej parze jest kwestia polityki monetarnej. Niskie odczyty inflacji ze strefy euro spowodowały, że oczekiwania co do pierwszych obniżek stóp ponownie wskazują EBC jako zwycięzcę w tym wyścigu z Fed o powrót do luzowania gospodarki. Warto też spojrzeć na rynkową krzywą oczekiwań poziomu kosztu pieniądza w strefie euro, która zakłada obniżki stóp o 150 pkt bazowych w 2024 roku podczas, gdy raptem tydzień temu poziom ten wskazywał na ruch o 100 pkt bazowych.

Blisko wsparcia

Właśnie kwestia polityki monetarnej jest teraz decydująca i sprawiła, że na głównej parze walutowej doszło do dynamicznego odbicia od oporu na poziomie 1,10. Teraz zbliżamy się do ważnego wsparcia na poziomie 1,08 i od tego zależy dalszy ruch na popularnym „edku”. Oczywiście mocniejszy dolar amerykański sprawił, że zepsuł się nieco klimat inwestycyjny na rynkach, a zahamowane zostało umocnienie walut rynków wschodzących w tym naszego “orła”. EUR/PLN stabilizuje się w okolicach 4,3250, nieco gorzej wygląda USD/PLN, gdzie zbliżamy się do poziomu 4,00, kilka groszy wyżej znajduje się CHF/PLN i GBP/PLN, który znów jest powyżej 5,00.

Utrzymanie stóp 

Krajowa waluta w teorii ma przed sobą jutrzejszą decyzję RPP, która mogłaby wywołać większą zmienność. Wydaje się jednak, że nie tym razem, a wynika to z tego, że zaskoczenia ze strony Rady nie spodziewa się nikt, a decyzja może być tylko jedna, czyli utrzymanie stóp procentowych bez zmian. W listopadzie RPP zaskoczyła rynki brakiem cięcia kosztu pieniądza, wskazując na niepewność odnośnie polityki fiskalnej i przede wszystkim regulacyjnej nowego rządu. Skoro opozycja nadal władzy nie przejęła, więc wszystkie niepewności są nadal w grze, stosowne będzie utrzymanie aktualnie prowadzonej polityki monetarnej. Inna sprawa, że dane makro jak minimalnie tylko niższa inflacja CPI w naszym kraju, spadek raptem o 0,1% nie sprzyja jakimkolwiek zmianom. Dzisiaj w kalendarzu jeszcze przede wszystkim odczyt ISM usługowy z USA o 16.00.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odczyty PMI wstrząsnęły euro
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Brak konkurencji dla USD
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Napięcie geopolityczne uderzyło w GPW
Krzysztof Pawlak