Strona główna > Komentarze walutowe > Maraton greckich problemów ciągle trwa.

Maraton greckich problemów ciągle trwa.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Furmańczak

Podczas wczorajszych rozmów ‘’ostatniej szansy’’ znów nie uzyskano porozumienia. Rozmowy były bardzo trudne dla każdej ze stron. Finał spotkania był taki, że dystans między Eurogrupą, a Grecją zamiast zbliżyć obie strony, dodatkowo je oddalił. Wierzyciele odrzucili propozycje Tsiprasa i żądają większego podatku VAT, obniżek emerytur, są przeciwni zbyt dużej ich zdaniem podwyżce podatku dla przedsiębiorstw. Na rynkach dziś panuje atmosfera wyczekiwania na nowe doniesienia i niepewność. Do godz. 11:00 grecki premier miał przesłać do kredytodawców nowe plany reform i tym razem udało się dotrzymać terminu.

O godz. 13:30 rozpoczyna się przesunięte z godz 13:00 posiedzenie Eurogrupy. Nieco optymizmu do napiętej sytuacji daje wypowiedź Ministra Finansów Austrii Hansa Joerga Schellinga, który powiedział że ‘’jest pewien, że osiągniemy porozumienie’’ oraz dodał, że kompromis powinien zostać osiągnięty nawet dziś. Według Schellinga absolutnie ostateczny termin, aby dojść do ugody to niedziela.

Europejskie parkiety rozpoczęły dzień w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Główne indeksy w Atenach, Berlinie czy Paryżu utrzymują się w okolicach 0,5% wzrostów. EURUSD wynosi 1,1204 i jest równy wczorajszemu zamknięciu. Podobnie jest na EURPLN,  USDPLN oraz GBPPLN tu również kursy praktycznie się nie zmieniły od środy i wynoszą odpowiednio:  4.1727, 3.7243 i 5.8499. Jedynie frank się dzisiaj umacnia względem rodzimej waluty jego kurs spada 0,8% i wynosi 3.9585.
W kalendarzu makro o godz. 14:30 mamy dziś dane na temat wydatków i dochodów amerykanów, oraz informacje o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O 15:45 poznamy wskaźnik PMI dla usług z stanów oraz rozpoczyna przemówienie członek zarządu Fed Jerome Powell.  Jutro najważniejsze dane makro również będą pochodzić z stanów, o 16:00 mamy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. O godz. 17:15 przemawia prezes Banku Anglii Mark Carney.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Kto zyskał, a kto stracił w 2024?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy EBC ograniczy planowane obniżki stóp w 2025?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny