pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Minutki zaskoczyły jastrzębim wydźwiękiem

Minutki zaskoczyły jastrzębim wydźwiękiem

11 sty 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Miało być neutralnie

Punktem kulminacyjnym dnia były tzw minutki z ostatniego posiedzenia EBC. Na ostatnim posiedzeniu nie zostały zmienione stopy procentowe w strefie euro ale od początku Nowego Roku zmniejszono wartość skupowanych aktywów do wysokości 30 mld EUR miesięcznie aż do końca września 2018 roku. Za gołębim podejściem EBC przemawia ograniczona presja inflacyjna.

A jednak zmiana układu sił

Minutki natomiast pokazały, że układ sił w szeregach członków EBC uległ nieco zmianie na korzyść jastrzębi. Według zapisków z ostatniego posiedzenia forward guidance, czyli kierowanie oczekiwaniami powinno rozpocząć się już od początku 2018 roku. Chodzi o nastawienie EBC do polityki monetarnej. Z minutek można wyczytać, że powoli rozpocznie się proces komunikacji słownej wychodzenia z luźnej polityki pieniężnej. Oczywiście przy założeniu dalszego postępu gospodarek i rosnącego tempa inflacji zmierzającego do celu. Jastrzębi wydźwięk komunikatu dał paliwo do wzrostów dla wspólnej waluty. Główna para walutowa świata bardzo szybko podskoczyła z okolic 1,1940 do 1,2020.

Co za zmienność na EUR/USD

A trzeba dodać, że przez ostatnio 24 godziny mieliśmy sporą huśtawkę nastrojów na EUR/USD. Wczoraj początkowo dolar zyskiwał dość mocno. Wraz jednak z pojawieniem się informacji z Bloomberga o możliwym zdywersyfikowaniu swoich rezerw walutowych przez Chiny nastąpił silny odwrót. Chodzi o to, że Państwo Środka posiada zdecydowaną większość rezerw w amerykańskiej walucie. Gdyby chciano je np. zamienić na jakąś inną walutę spowodowało by to silne osłabienie dolara. W efekcie ucieczka od amerykańskiej waluty i wzrost powyżej 1,20. Szybko jednak inwestorzy doszli do wniosku, że to mało prawdopodobne informacje gdyż takich rzeczy po prostu się nie zapowiada. Szybko dolar powrócił poniżej 1,20. A przed chwilą znów nagły zwrot pod pretekstem minutek.

Stabilny wzrost

Dzisiaj poznaliśmy dane PKB z Niemiec z poprzedniego roku. Wynik 2,5% można uznać za bardzo dobry. Poszczególne składowe są stabilne. Świadczy to o dobrym zbilansowaniu, które może skutkować utrzymaniem koniunktury w kolejnych okresach.

Kolejny pozytyw

O 11 napłynęły dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro. I tutaj kolejne pozytywne zaskoczenia. Odczyt wyniósł 3,2% i był lepszy od oczekiwań analityków. Większego wpływu jednak na euro nie było.

Konsolidacja na złotym

Na krajowej walucie dzisiaj względny spokój. Nie było większej reakcji na złotym po posiedzeniu RPP. A to dlatego, że żadnego zaskoczenia nie było, powszechnie spodziewano się gołębiej wypowiedzi prezesa Glapińskiego. Dzisiejsze zawirowania na EUR/USD również większej zmienności nie wywołały. EUR/PLN stabilizuje się między 4,17 a 4,18.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacja w USA na celowniku
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak