Strona główna > Komentarze walutowe > Mocne dane z USA wspierają dolara

Mocne dane z USA wspierają dolara

Autor: Dawid Górny

Dzisiejszą sesję można podzielić na dwie części. Przed i po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Do południa niewiele się działo. Zmienność na wykresach była żadna, a jednym z ważniejszych odczytów okazał się spadek inflacji w Norwegii. Do prawdziwego wstrząsu na rynkach doszło o godzinie 14:30, kiedy poznaliśmy dane ze Stanów.

Spadek inflacji w Norwegii

Mimo wzrostowej prognozy odbicia inflacji konsumenckiej z 2,4% r/r do 2,5% r/r, roczne tempo wzrostu cen w Norwegii spadło do 2,2%. Inflacja bazowa (bez żywności i energii) na poziomie 2,7% r/r również wypadła poniżej oczekiwań. Tego typu niespodzianka daje decydentom zielone światło do obniżek stóp procentowych, które zgodnie z ostatnim komunikatem Norges Banku rozpoczną się w marcu 2025 roku. Niższy koszt pieniądza to sygnał osłabiający walutę, co przełożyło się na deprecjację korony o poranku. Kurs NOK/PLN tuż po publikacji cofnął się do wczorajszego minimum na poziomie 0,3625 PLN.

Warto zauważyć, że aktualny koszt pieniądza w Norwegii (utrzymywany od grudnia 2023 roku) to 4,5%, co daje decydentom sporą przestrzeń do obniżek. Przy jednoczesnym braku redukcji kosztu pieniądza przez RPP w pierwszej połowie 2025 roku, może to doprowadzić do dalszych spadków notowań NOK/PLN. To z kolei nie wyklucza zejścia kursu do najniższych poziomów w XXI wieku.

Dane z USA

Wczorajszy Raport Challengera wskazał istotny spadek planowanej liczby zwolnień z 57,7 tys., na 38,8 tys. Sugeruje to dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, co byłoby zgodne z odnotowaną dzień wcześniej zmniejszoną liczbą złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Piątkowe mocne dane potwierdziły ten stan. Bezrobocie spadło do 4,1%. Wbrew spadkowym oczekiwaniom zmiany zatrudnienia, wzrosło ono w sektorze pozarolniczym o 256 tys. (konsensus 160 tys.) i prywatnym o 223 tys. (konsensus 135 tys.) Dane wstrząsnęły flautą panującą od rana na rynkach. Eurodolar runął z 1,031 USD do 1,021 USD, co naruszyło wsparcie 1,022 USD z początku roku, jednak nie zdołało go trwale pokonać, gdyż do godziny 15:00 obserwowaliśmy odreagowanie gwałtownego spadku. Silny dolar spowodował także zawirowania na rynkach akcji czy surowców. Notowania srebra czy złota, które zniżkowały tuż po publikacji, kilkanaście minut później wróciły do wcześniejszych poziomów. W tym otoczeniu źle radził sobie złoty. PLN, ujemnie skorelowany do amerykańskiej waluty, tracił na forex. Kurs EUR/PLN doszedł do 4,27 PLN, natomiast notowania USD/PLN otarły się o wartość 4,18 PLN ostatnio widzianą podczas pierwszej sesji nowego roku.

Kanada dotrzymuje kroku USA

W tym samym czasie co Amerykanie dobrymi danymi pochwalili się ich sąsiedzi z północy, gdzie sytuacja na rynku pracy także się ociepliła. Prognozowany wzrost bezrobocia z 6,8% na 6,9% w rzeczywistości okazał ł się spadkiem do 6,7%. Zmiana zatrudnienia wykazała zmianę o 90,9 tys., wbrew niższym oczekiwaniom (24,5 tys.). Wzrost odnotowano zarówno w zatrudnieniu na pełny etat, jak i na pół etatu. Mocne dane z Kanady pozwoliły tamtejszej walucie na szybkie i całkowite wymazanie strat poniesionych w wyniku zawirowania o 14:30. Oznacza to, że aprecjacja amerykańskiego dolara na wykresie CAD/USD trwała dosłownie chwilę i raczej była związana z kolejnością sprawdzania odczytów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

W oczekiwaniu na piątek
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Stan nadzwyczajny w USA?
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Wtorek w dobrych nastrojach
Adam Fuchs