Strona główna > Komentarze walutowe > Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

(aktualizacja )

Autor: Dawid Górny

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym opublikowano kilka ciekawych danych. Szwajcarzy po raz 3 z rzędu odnotowują spadek inflacji konsumenckiej. Poznaliśmy również dobre dane z europejskiego sektora usługowego. W tym otoczeniu polski orzeł radzi sobie bardzo dobrze, nawet mimo umocnienia amerykańskiej waluty.

Helweci blisko celu

W poniedziałek odnotowaliśmy kolejny spadek dynamiki cen konsumenckich w Szwajcarii. Dzisiejsze wskazanie 2,2% w ujęciu rocznym było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Celem inflacyjnym Szwajcarskiego Banku Narodowego jest przedział 0-2%. Oznacza to, że Helwetów od jego osiągnięcia dzieli już tylko 0,2 punktu procentowego. Wykres CHF/PLN od połowy maja porusza się w trendzie bocznym. Górną granicą kanału jest 4,677 PLN, a dolną równe 4,60 PLN. Dzisiejszy, niższy odczyt mógł zasugerować inwestorom mniej restrykcyjne podejście do polityki monetarnej ze strony szwajcarskich decydentów, a to mogło doprowadzić do silnego przebicia wspomnianego wsparcia. Tak się jednak nie stało. Kurs zatrzymał się przy okrągłej wartości i o godzinie 14:00 cały czas oscyluje wokół 4,60 PLN.

Europejski sektor usługowy

Początek tygodnia to także wskazania PMI dla usług z Europy. Przypomnę, że przyjmuje on wartości 0-100 punktów. W połowie skali znajduje się poziom neutralny. Indeks ma za zadanie przewidzieć wyhamowanie (wskazanie poniżej 50 pkt.) lub wzrost (powyżej 50 pkt.) aktywności w danym sektorze gospodarczym w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Dla całej strefy euro prognozowany był spadek. Co ciekawe, rynek oczekiwał niższych wskazań także w poszczególnych krajach, za wyjątkiem Niemiec. Tak też się stało. W całej strefie euro zeszliśmy do poziomu 55,2 punktów (poprzednio 56,2 pkt.). Spadki odnotowaliśmy także w Hiszpanii, Francji czy Włoszech. Jedynie za naszą zachodnią granicą wskazanie 57,2 pkt. było wyższe od tego sprzed miesiąca (56 pkt.), jednak nie sprostało prognozie (57,8 pkt.). W odróżnieniu do wskazań europejskiego indeksu PMI dla przemysłu, jego usługowy odpowiednik cały czas wskazuje wartości powyżej 50 punktów, co sugeruje jego dobrą kondycję w roku 2023.

Silny dolar

Waluta zza oceanu nie odpuszcza euro. Po piątkowych, dwuznacznych danych z amerykańskiego rynku pracy (wyższe bezrobocie, więcej nowych miejsc pracy) kurs głównej pary walutowej świata, na skutek deprecjacji USD, doszedł do poziomu 1,078. Unijna waluta nie potrafiła jednak utrzymać zysków. W poniedziałek o godzinie 14:00 na wykresie EUR/USD spadliśmy poniżej 1,07. Umocnienie „zielonego” jest totalnie lekceważone na amerykańskich parkietach przez spółki technologiczne (zwłaszcza te powiązane ze sztuczną inteligencją), które przeżywają rekordowe (w skali kilku ostatnich lat) napływy funduszy. W skutek czego NVIDIA stała się 7 firmą o największej kapitalizacji na świecie, wyprzedzając Teslę oraz Meta Platforms (Facebook). Aprecjację dolara lekceważy również złoty, który umacnia się do głównych walut. Dziś o 14:00 kurs EUR/PLN wskazuje 4,475 PLN, USD/PLN to 4,187 PLN, a za jednego funta zapłacimy 5,184 złotego. Jutro poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w naszym kraju.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD – kierunek parytet?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Eurodolar łamie 1,035$
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Kto zyskał, a kto stracił w 2024?
Dawid Górny