Strona główna > Komentarze walutowe > Pali się grunt pod nogami Theresy May

Pali się grunt pod nogami Theresy May

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Zbierają się czarne chmury

Handel w poniedziałek przebiega pod znakiem doniesień “The Sunday Times”. 40 parlamentarzystów zgodziło się podpisać list w sprawie wyrażenia wotum nieufności dla Theresy May. Brakuje więc raptem 8 głosów by wymusić zmianę lidera. Informacja trafiła dość na podatny grunt. W tym miesiącu w kontrowersyjnych okolicznościach odeszło już dwóch członków rządu.

Dane mogą pomóc

Do tego jest sporo niespójnych tematów w negocjacjach Brexitowych. Bruksela chce najpierw uregulowania zobowiązań Wielkiej Brytanii wobec UE za wyjście ze wspólnych struktur. Tym samym rozmowy na temat umów handlowych mogą jeszcze poczekać, co z pewnością dalej będzie się kłaść cieniem na brytyjską walutę. Dzisiaj funt traci do dolara niemal 0,9%, do euro 0,8% co jest sporą przeceną jak na rynek forex. Nieco wsparcia mogą dać dane gospodarcze, które poznamy w tym tygodniu. Trzeba dodać, że w ostatnim czasie wyniki są lepsze od prognoz a jeżeli takowe będą teraz znów wznowią scenariusz podwyżki stóp o kolejne 0,25 pkt.

Bez przełomu

Nieco uspokoiła się sytuacja na głównej parze walutowej świata. Wzrosty na EUR/USD wynikały z doniesień prasowych o możliwym przesunięciu reformy podatków. Wydaje się, że ten tydzień nieco odmieni sytuację i raczej inwestorzy skupią się na danych makro. Szczególnie należy będzie spojrzeć na odczyty inflacyjne w środę. Powinniśmy dostać odpowiedź czy presja na wzrost cen w końcu się budzi. Do tego mamy sprzedaż detaliczną i nie można tu już usprawiedliwiać słabego wyniku anomaliami pogodowymi.  Publikacje więc zwiększa zmienność na dolarze.

Ruchy na obligacjach pomagają złotówce

Względny spokój panuje na krajowej walucie. EUR/PLN dryfuje w wąskim paśmie wahań. Niemniej jednak impas we wprowadzeniu reformy podatków w USA zadziałal korzystnie na złotego. I to przy oznakach większej korekty na rynkach akcyjnych. Pomoc jednak przyszła z rynku obligacji, podczas gdy rentowności amerykańskich papierów dłużnych spadają inwestorzy lokują kapitał w atrakcyjniejszych rynkach wschodzących. Dzisiaj poznamy ciekawe dane z Polski. O 14.00 wskaźnik CPI a także saldo obrotów bieżących.

Znów pustki

Na szerokim rynku brakuje już ważnych wskazań makro. Może się więc okazać, że handel będzie nadal prowadzony w dość chaotyczny sposób jak w poprzednim tygodniu w niejako oderwaniu od fundamentów i dominujących trendów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak