Panie Powell nie ten moment, nie ta chwila
(aktualizacja )
Pół godziny czasu by przekazać ważną decyzję? Niemożliwe. Temat ograniczania QE w USA nie zniknie jednak z tapety inwestorów. Raport z rynku pracy w Stanach kluczowy dla dalszych decyzji w sprawie polityki monetarnej. Dane na temat inflacji PCE w centrum uwagi. Złoty pogrążony w marazmie.
Brak wiary w szefa FOMC
Dzisiaj o 16.00 swoje wystąpienie w Jackson Hole będzie miał szef Fed. Inwestorzy jednak czym bliżej tego wydarzenia coraz bardziej wątpią, że Powell powie coś nowego zaskakującego. W obliczu mniejszych oczekiwań dolar na szerokim rynku traci, choć trzeba przyznać, zmiany są dość symboliczne. Scenariusz bazowy na dziś to brak konkretów i tylko ogólniki z ust szefa Fed.
Członkowie Fed aktywni
Nie znaczy to oczywiście, że temat taperingu zniknie z pola widzenia. Jak pokazują kolejne wypowiedzi członków Fed temat ten jest tym gorącym aktualnie, i jak twierdzą w niemal pełnej zgodzie należy szybko rozpocząć redukcję QE, by go dokładnie rozplanować w czasie, a wtedy dla gospodarki nie miałoby to dużego wpływu. Wczoraj takie słowa padły z ust Kaplana, Georga i Bullarda. Pokazuje to jasno, że posiedzenie Fed 22 września będzie niezwykle ciekawe, a dyskusja może być gorąca.
Ta kwestia rozstrzygnie
W tej całej zagadce kiedy ten tapering istotne mogą być dane makro na czele z danymi z rynku pracy. To o tej części gospodarki całej czas mówi szef Fed, twierdząc, że jego kondycja jest kluczowa dla odbudowy ożywienia gospodarczego po pandemii. Wtedy też dowiemy się, w jakim stopniu sierpniowy wzrost statystyk koronawirusa wpłynie na rynek pracy, czy ograniczy liczbę nowych miejsc pracy i czy wzrośnie bezrobocie. Raport z rynku pracy może się więc stać albo idealną wymówką, by zmian w polityce monetarnej nie robić, albo stać się solidnym argumentem za.
Inflacja i dochody z danych makro
Dzisiaj poza wspomnianym wystąpieniem szefa Fed w Górach Skalistych, o 14.30 jeszcze czeka nas odczyt inflacji PCE, to ta, którą obserwują amerykańscy decydenci polityki monetarnej. Prognoza mówi o wzroście cen do poziomu 3,6% w relacji r/r przy poprzednim odczycie wynoszącym 3,5%. O tej samej godzinie nastąpi publikacja dochodów i wydatków Amerykanów. Pierwsza zmienna ma wynieść 0,2% co oczywiście przy tak wysokiej inflacji i tak wypadnie blado. Dane nie powinny mieć wpływu na USD, większej zmienności oczekujemy jednak po wystąpieniu Powella.
Delikatnie w górę
Na krajowej walucie bez zmian. Kursy PLN w relacji do głównych walut dryfują w trendach bocznych, nawet z tendencją lekko wzrostową, EUR/PLN jest nieco powyżej 4,58. Być może dzisiejsze popołudnie wywoła większą zmienność na rynkach, ale nie jest to scenariusz bazowy. Wiele zależeć będzie oczywiście od ruchów na EUR/USD i przede wszystkim treści przekazanych przez szefa Fed i oczywiście ich odbioru przez inwestorów.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę