Polityka monetarna siłą złotego
(aktualizacja )
Tydzień na złotym pod dyktando odrabiania strat z ostatniego piątku. Piątek może być pod znakiem awersji do ryzyka, inwestorzy będą lokować kapitał w bezpieczne przystanie przed weekendem, bojąc się wydarzeń na wschodzie. Funt brytyjski wygranym ostatnich dni na szerokim rynku.
Pokaz mocy mimo niepewnego otoczenia
Krajowa waluta, biorąc pod uwagę ten dość szarpany handel w tym tygodniu, może ostatnie dni z pewnością zaliczyć do udanych. Chaos informacyjny, który dobiega z frontu konfliktu na granicy Rosja-Ukraina, siał zamęt wśród inwestorów. W tym niesprzyjającym otoczeniu złoty radził sobie niezwykle dobrze. Widać tu jak na dłoni, że jest to konsekwencja mocnego fundamentu w postaci prowadzonej obecnie polityki monetarnej w naszym kraju. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp przez RPP będzie hamulcem przed większą wyprzedażą w przypadku silnej awersji do ryzyka na szerokim rynku. Podtrzymujemy więc scenariusz, że EUR/PLN powinien w krótkim terminie wrócić poniżej granicy 4,50.
Strach może okazać się decydujący
Piątek może stać pod hasłem lokowania kapitału w bezpieczne przystanie. Ciągle wiszący w powietrzu atak wojsk rosyjskich na tereny Ukrainy będzie potęgował strach inwestorów przed dniami wolnymi od handlu. Dodatkowo w poniedziałek w USA jest święto, a więc przedłużony weekend w takim napiętym otoczeniu geopolitycznym z pewnością utrudni poszukiwanie inwestorów, którzy będą chcieli pozostać, chociażby z akcjami, czy ryzykownymi walutami. Małym plusem, który może nieco dodać odwagi graczom, by tak nerwowych ruchów nie wykonywać, jest planowane na przyszły tydzień spotkanie sekretarza stanu USA z ministrem spraw zagranicznych Rosji. Wydaje się, że może to zastopować ewentualną eskalację konfliktu i powstrzymać wojska rosyjskie przed atakiem, przynajmniej do momentu rozmów.
Funt z mocnymi argumentami
Patrząc na siłę walut, w tym tygodniu bez wątpienia rzuca się na pierwszy rzut oka funt brytyjski. Prezentacja całej serii danych makro z Wysp daje zielone światło BoE, by nieco mocniej podnieść stopy procentowe już na najbliższym posiedzeniu. Tym bardziej że są przesłanki ze strony inflacji, która podbija do poziomu 5,5%, czyli presja inflacyjna nie słabnie, a wręcz się rozkręca również w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo rynek pracy pokazał nasilenie się presji płacowej. Całość więc ewidentnie wskazuje na to, że Bank Anglii może się zdecydować na większy ruch, tym bardziej że już na poprzednim posiedzeniu kilku członków opowiadało się za taką reakcją. W najbliższych tygodniach można oczekiwać dyskontowania agresywniejszych działań w polityce monetarnej BoE przez inwestorów, co przyniesie silniejszego funta. Może tak być również w relacji do złotego, mimo że spodziewamy się, że nasz orzeł będzie się wyróżniał na rynku FX. GBP/PLN jest obecnie na poziomie 5,40.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę