Strona główna > Komentarze walutowe > Polski złoty trzyma się mocno

Polski złoty trzyma się mocno

(aktualizacja )

Autor: Marcin Rogalski

Dzisiaj przed południem po raz kolejny EUR/USD osiągnął średnioterminowe maksimum, tym razem w okolicy 1,1052. Pomimo wzrostów na głównej parze walutowej, polski złoty pozostaje rekordowo mocny.

Do głównych czynników umacniających rodzimą walutę możemy zaliczyć relatywnie wysokie stopy procentowe w Polsce, zwiększanie płynności na rynkach europejskich w wyniku luzowania ilościowego w Strefie Euro oraz zachowawcze podejście Rezerwy Federalnej w USA.

EUR/PLN w czwartek kontynuuje trend trwający już od kilkudziesięciu dni. Około godziny 15:00 kwotowany był na poziomie 4,07 zł, co jest poziomem najniższym od ponad 2 lat. W ciągu zaledwie 3 miesięcy wycena europejskiej waluty względem złotego spadła o ponad 32 grosze.

W kalendarium makroekonomicznym przodują dzisiaj dane z Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych. Wyniki sprzedaży detalicznej na wyspach w lutym urosły wyżej od oczekiwań 0,7% w skali miesiąca oraz 5,7% w skali roku (oczekiwano odpowiednio: 0,4% i 4,7%). Pomimo tych lepszych danych zła passa dla funta szterlinga trwa nadal. Obecnie GBP wyceniany jest na poziomie 5,52 zł.

Zza oceanu napłynęły dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Odczyt na poziomie 282 tys. okazał się niższy zarówno od poprzedniego odczytu (291 tys), jak i od oczekiwań (290 tys.). O 14:45 poznaliśmy wstępny marcowy PMI dla usług amerykańskiej gospodarki. Odczyt wyniósł 58,6 pkt., oczekiwano poziomu 57 pkt. Publikacja nie wpłynęła na rynek, eurodolar wyceniany jest w okolicy 1,0970.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak