Strona główna > Komentarze walutowe > Powell nie jest złotą rybką

Powell nie jest złotą rybką

Autor: Krzysztof Adamczak

Dzisiejsza decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych tylko pozornie wydaje się bez znaczenia. Rynek jest praktycznie w stu procentach przekonany, że koszt pieniądza nie zostanie zmieniony. Jednak w tle niewiadomych jest kolosalnie dużo. Już dawno rynek nie słuchał Powella z takim skupieniem, jak to będzie miało miejsce dzisiaj.

Życzenia prezydenta

Rezerwa Federalna USA dzisiaj podejmie decyzję, by zachować główną stopę procentową na poziomie 4,25-4,50%. To jest oczywiste i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Pierwszą niewiadomą jest nastawienie Powella i spółki do kolejnych posunięć. Rynek wciąż wycenia, że do końca roku powinniśmy być świadkami dwóch cięć po 25 p.b. Takie tempo raczej nie zadowoli nowego prezydenta USA. Donald Trump w ostatnim czasie kilkukrotnie podkreślił swoje “życzenie”, by stopy procentowe były “tak niskie, jak to możliwe” i to nie tylko w Stanach, ale w ogóle na całym świecie. Nie był w tych wypowiedziach szczególnie precyzyjny, ale spokojnie można zakładać, że miał na myśli zdecydowanie głębsze cięcia, niż zakłada obecny konsensus. Rzecz w tym, że Powell w ostatnich tygodniach wygląda na człowieka, któremu bliżej do podnoszenia stóp, niż ich obniżania. W wypowiedziach decydentów znowu widzimy położony nacisk na dane inflacyjne oraz coraz śmielej są wyrażane obawy o powrót do wyższej dynamiki cen. Wiele wskazuje na to, że konflikt na linii Trump – Powell może zdominować nadchodzące miesiące.

Życzenia dealerów

Poziom stóp procentowych nie jest jednak jedynym polem niepewności. W styczniu FED rozesłał ankiety do dealerów obligacji z pytaniem o bezpieczny poziom zacieśniania monetarnego. Program QT trwa od połowy 2022 roku i w tym czasie Rezerwa zredukowała swój bilans o 2 biliony dolarów. Na rynku od pewnego czasu spekuluje się, że choć do poziomu przedpandemicznego jest wciąż daleko, to jednak potencjalny zakres dalszego schodzenia jest coraz bardziej ograniczony. Przecieki z FED sugerują, że ankieta wskazała czerwiec jako ostatni moment na zakończenie programu. Oznaczałoby to zejście z kolejnych 400 mld dolarów do poziomu 6,4 bln $. Według dealerów rynku długu dalsza redukcja doprowadziłaby do napięć płynnościowych, zwłaszcza w momentach zamykania kwartałów. Powell do tej pory jednak nie zajął jednoznacznego stanowiska w tej sprawie i rosną obawy, że może być bardziej radykalny, niż chciałby tego rynek. Warto pamiętać, że przed pandemią bilans FED zamykał się w kwocie 4 bln $.

Życzenia Sekretarza Skarbu

Ta niepewność co do zakończenia programu QT (a przy okazji rozpoczęcia QE) ma jednak szersze implikacje. Scott Bessent – nowy Sekretarz Skarbu w administracji Trumpa – zdradził w ostatnim czasie, że w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki będzie preferował długi dług kosztem krótszych zapadalności. By jednak wprowadzić swoje życzenie w życie, dobrze byłoby znać parametry, w których funkcjonować będzie FED. Banki mniej chętnie będą kupować obligacje, którymi pogardzi w przyszłości Rezerwa. Już nie mówiąc o tym, że łatwiej przechodzić na długi koniec krzywej rentowności przy niższych stopach procentowych. Wiele więc wskazuje, że również jego życzenia zostaną skrupulatnie wysłuchane, po czym zignorowane przez Powella.

 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD od bandy do bandy
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

2950 USD za uncję! Kto da więcej?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kursy xxxPLN w górę! Znaczące osłabienie złotego
Dawid Górny