Strona główna > Komentarze walutowe > Powoli milkną działa.

Powoli milkną działa.

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Adamczak

Znowu rosną nadzieje na porozumienie Stanów z Chinami. Euro boi się Włoch. Złoty nadal tani.

Jest porozumienie.

    Rynki uwielbiają takie historie. Amerykańsko-chińska telenowela trwa w najlepsze. Po epizodzie wzajemnego straszenia się, prężenia muskułów i w ogóle eskalacji konfliktu, przyszła pora na deeskalację i szumne deklaracje chęci współpracy. Pierwsze sygnały na rynek dotarły już w piątek, gdy w mediach pojawiła się informacja, że Chiny są gotowe zmniejszyć różnicę we wzajemnym handlu o 200 mld $. W sobotę obie strony już oficjalnie potwierdziły, że doszły do porozumienia, choć ani Amerykanie, ani Chińczycy nie chcieli mówić o kwotach. Można jednak przypuszczać, że są one znacznie mniejsze od piątkowych  sensacji. Po cichu mówi się, że największym beneficjentem sobotniego rozwiązania ma zostać Boeing. Do Państwa Środka ma popłynąć również szerszy strumień surowców energetycznych, jak i produktów rolnych (czytaj jeszcze więcej soi ze swing states). Z kolei strona amerykańska ustami Mnuchina zobowiązała się wstrzymać plany wprowadzenia ceł na produkty chińskie.

Jest rząd, jest problem.

    W Europie coraz więcej uwagi na sobie skupia sytuacja polityczna we Włoszech. Koalicja Ruchu 5 Gwiazd oraz Ligii Północnej nie ma jeszcze swojego premiera, ale zdążyła już zaprezentować pierwsze rządowe programy. Inwestorzy mają ogromne obawy, czy napięty do granic możliwości włoski budżet, wytrzyma kolejne populistyczne wydatki. Strach ten znajduje odzwierciedlenie w notowaniach EURUSD, które zeszło wyraźnie poniżej 1,18. Jeszcze dziś powinniśmy poznać nazwisko kandydata na premiera Włoch, co może być pretekstem do dalszej przeceny wspólnej waluty.

Złoty dalej traci.

    Dzisiejsze kalendarium raczej świeci pustkami, dlatego najwięcej uwagi można było poświęcić produkcji przemysłowej w Polsce. Ta wyraźnie przyspieszyła, rosnąc w skali roku o 9,3%, choć analitycy zakładali i tak jeszcze lepszy wynik. Oprócz tego poznaliśmy wskaźnik Dobrobytu wg BIEC, który wyniósł 106,1 i były o 0,2 pkt wyższy niż przed miesiącem (po korekcie). Złoty pozostaje jednak wciąż bardziej pod wpływem zewnętrznych czynników, dlatego przez większość dnia taniał. Po południu zaczął jednak nadrabiać straty i obecnie znajduje się blisko piątkowego zamknięcia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak