Strona główna > Komentarze walutowe > Przed nami ciekawy tydzień

Przed nami ciekawy tydzień

Autor: Krzysztof Pawlak

Dane makro wskazują, że chińska gospodarka się rozpędza. Kolejne dni pod znakiem  bankierów centralnych, czy będą zaskoczenia? Krajowa waluta łapie nieco zadyszkę, EUR/PLN powyżej 4,30, USD/PLN ponad 3,95. 

Dobry kierunek

Tydzień rozpoczął się od publikacji pakietu danych z chińskiej gospodarki. I trzeba przyznać, wypadły one nadspodziewanie dobrze, co tylko pokazuje, że tamtejsza gospodarka się rozpędza. Produkcja przemysłowa wzrosła r/r o 7% przy oczekiwaniach na poziomie 5%, z kolei sprzedaż detaliczna poszła w górę o 5,5% vs 5,2%. W dłuższym horyzoncie lepsze perspektywy chińskiej gospodarki są kluczowe dla ożywienia na świecie. Tym bardziej w obliczu spekulacji, że Bank Ludowy Chin może kuć żelazo, póki gorące i jeszcze podgrzać gospodarkę, obniżając stopę procentową podczas środowego posiedzenia.

Będzie się działo 

Tydzień zapowiada się niezwykle ciekawie na rynkach, a wszystko odbywać się będzie pod dyktando bankierów centralnych. Oczywiście na pierwszy front wysuwa się środowe posiedzenie Fed. Ostatnie odczyty inflacji dały argument na to, by przesunąć termin cięcia stóp nawet na wrzesień i zniwelowały skalę obniżek do poziomu 75 pkt bazowych do końca roku. Zmiany kosztu pieniądza nie będzie, to jest niemal przesądzone, natomiast kluczowy będzie przekaz co dalej. Ewentualna sugestia dotycząca przesunięcia terminu cięcia stóp będzie działać na korzyść USD. Poza Fed, swoje posiedzenie będzie miał Bank Anglii (tutaj również nie spodziewamy się zmian), a także Bank Japonii, gdzie uwaga rynek daje 44% szans na to, że może nastąpić podwyżka stóp. Jeśli takowy scenariusz się ziści, choć jest to mało prawdopodobne, mógłby namieszać sporo na rynkach i przynieść solidne umocnienie JPY. Poza tym w kolejce wydarzeń są jeszcze Bank Szwajcarii i Bank Norwegii, a więc powinno być ciekawie, mimo że w większości raczej oczekujemy utrzymania status quo, to jednak komunikacja po decyzji może podwyższyć zmienność na rynku FX.

Zadyszka

Nieco słabiej w ostatnich dniach zachowuje się PLN. Impet spadkowy w relacji do głównych walut mocno przygasł, a wręcz doszło do korekcyjnych odbić w górę. EUR/PLN rośnie ponad 4,31, a USD/PLN ponad 3,96. Jednym z głównych powodów wydaje się być zwrot w notowaniach EUR/USD, gdzie wracamy poniżej poziomu 1,09. Ma to oczywiście związek z tym, że większe są szanse aktualnie na to, że EBC szybciej niż Fed rozpocznie cykl obniżek stóp. Zwyczajowo mocniejszy USD wpływa niekorzystnie na waluty rynków wschodzących. I wydaje się, że właśnie środowe wydarzenie i przekaz z Fed będą kluczowe dla PLN. Jeśli znów przesunie się termin obniżki stóp w USA i zyska USD, to krajowa waluta może mieć problem z kontynuacją umocnienia. Dzisiejszy odczyt inflacji bazowej z Polski pokazał, że owszem spada, ale nieco wolniej niż oczekiwali analitycy. Dla złotego to korzystny argument, gdyż taka sytuacja będzie istotnym elementem dłuższego utrzymywania stóp na obecnym poziomie przez RPP.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak