Strona główna > Komentarze walutowe > Raport ADP antywskazówką w ostatnich miesiącach

Raport ADP antywskazówką w ostatnich miesiącach

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar kontynuuje odbicie po przetestowaniu poziomu 1,20 na EUR/USD. Lepsze dane na temat ISM dla przemysłu sprzyjają umocnieniu amerykańskiej waluty. Wszystkie oczy zwrócone na dane z rynku pracy w USA, dzisiaj raport ADP, w piątek oficjalne dane z Departamentu. 

1,20 zdobyte i… zjazd

Tak jak się spodziewaliśmy, rynek w końcu dotarł do poziomu oporu na głównej parze walutowej świata na poziomie 1,20. Szybko jednak nastąpiła kontra sprzedających i kurs w szybkim tempie spadł poniżej 1,19. Inwestorzy wykorzystali kilka argumentów, by jednak osłabienia dolara nie kontynuować. Po pierwsze to słowa członka EBC, których można było się spodziewać prędzej czy później, zważywszy na znaczące osłabienie europejskiej waluty, które może hamować ożywienie w gospodarce europejskiej. Na razie decydent polityki monetarnej ze strefy euro stwierdził tylko, że zwyżki EUR/USD nie są bez znaczenia. Pytanie, czy padną kolejne słowa na ten temat, a szczególnie z ust szefowej EBC.

ISM wysoko

Po drugie dobrym pretekstem do umocnienia dolara amerykańskiego stały się dane z USA. Odczyt przemysłowego ISM wzrósł w sierpniu do poziomu 56 pkt. Zagłębiając się w szczegóły indeksu, warto zwrócić uwagę na solidny odczyt nowych zamówień, co może sugerować większą dynamikę produkcji w kolejnych miesiącach. Słabo wypadł jedynie subindeks ISM w obszarze zatrudnienia, ale ma to związek ze sporą redukcją zatrudnienia i miejsc pracy wynikającej z lockdownu w USA. 

Zmiana trendu na EUR/USD nadal niepewna

Dane zarówno PMI i ISM z USA pokazały, że mimo pandemii gospodarka wypada co najmniej nieźle. W tym samym czasie Europa, jak pokazały prezentowane wcześniej odczyty aktywności w przemyśle, łapie lekką zadyszkę. Czy to oznacza, że na EUR/USD będziemy mieć zmianę trendu na spadkowy? Nie wydaje się, biorąc pod uwagę skalę działań Fed w dłuższym terminie i drukowanie pieniędzy, a w odwodzie jest uruchomienie kolejnego pakietu fiskalnego. 

Mimo to szansa na wzrosty dolara w krótkim terminie

Niemniej jednak amerykańska waluta do końca tygodnia ma szansę dalej zyskiwać, biorąc pod uwagę publikacje odczytów z tamtejszego rynku pracy, które mogą pokazać dalszą poprawę w tym sektorze gospodarki. Szczególnie że rynek pracy stał się najważniejszym punktem dla Fed jako główny element ożywienia w gospodarce. Dzisiaj światło dzienne ujrzy raport ADP z prywatnej agencji badawczej. Analitycy oczekują, że w zeszłym miesiącu utworzono prawie 1 mln nowych miejsc pracy. Byłby to spory wzrost po danych z zeszłego miesiąca, wynoszących zaledwie 167 tys. Problem z raportem ADP jest jednak taki, że często nie nadąża za sytuacją i prezentuje nieco oderwane dane od rzeczywistości z opóźnieniem w stosunku do oficjalnego raportu.  Z tego powodu w ostatnich miesiącach raport ADP przestał być wskazówką przed publikacją danych z Departamentu Pracy. 

Raport piątkowy ważniejszy

Wydaje się więc, że inwestorzy mogą dzisiaj wstrzymać się z decyzjami i w znikomy sposób zareagować na wspomniany raport prezentowany o 14.15. Cała uwaga skupi się więc na piątkowym raporcie z rządowych agencji i tutaj oczekujemy większej zmienności. Jeśli nastąpi dalsza poprawa tego sektora EUR/USD może jeszcze nieco zejść w kierunku 1,17. Rozczarowanie danymi będzie skutkowało ponownym podejściem pod opór na poziomie 1,20.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak