Recesja wyłania swe macki
(aktualizacja )
W drugie półrocze wchodzimy z raczej negatywnymi nastrojami. Dzisiejsze odczyty PMI ponownie zmuszają do refleksji nad zwiększającym się prawdopodobieństwem recesji. Temat jest podgrzewany również przez amerykańską krzywą rentowności. Płytkość rynku na początku tygodnia może akurat pomóc.
Słabo, źle, fatalnie
Poniedziałkowy kalendarz jest wypchany odczytami indeksów PMI. I te przynoszą sporo rozczarowania. Jedynym wyjątkiem jest… Francja, ale przez ostatnie wydarzenia i protesty nikt nie traktuje tego powiewu optymizmu zbyt poważnie. Zwłaszcza że wszystkie pozostałe najważniejsze gospodarki eurozony notują fatalne rezultaty. Te najważniejsze dla Niemiec i całej strefy są najsłabsze od 3 lat, a przy wyłączeniu największych wstrząsów, jak pandemia czy kryzys finansowy, mówimy o wynikach jednych z najgorszych w ostatnim ćwierćwieczu. Nastroje recesyjne są pogłębiane przez zeszłotygodniowe wypowiedzi bankierów centralnych, którzy zgodnie i jednym głosem (nie było tam głosu NBP), zapowiedzieli dalszą walkę z inflacją i kolejne podwyżki stóp procentowych. Reakcje widać także na inwersji amerykańskiej krzywej rentowności. Ta po ostatnim spłyceniu znów nabiera głębi i znów nurkuje najniżej od 40 lat. Od kiedy odkryto połączenie między inwersją a recesją, takie poziomy zawsze kończyły się tą drugą. A że dwuletnie obligacje są droższe niż te dziesięcioletnie już od 12 (albo jak kto woli od 14) miesięcy, to prawdopodobnie ujemny przyrost PKB w Stanach zaobserwujemy jeszcze w tym roku.
Azja marnym pocieszeniem
Tak więc na jednej szali mamy dwa z trzech głównych regionów globu, które chylą się ku recesji. Na przeciwwadze pozostaje tylko Azja, która jednak wygląda dobrze tylko na tle swojej konkurencji. Odczyty zarówno z Japonii, jak i z Chin są raczej na granicy i naprawdę ciężko doszukiwać się tu promyków optymizmu. W tym smutnym widoku jednak warto zwrócić wzrok ku Szwajcarii, która co prawda nie uratuje globalnej gospodarki, ale właśnie ogłosiła sukces w walce z inflacją. Ta według dzisiejszego odczytu spadła do 1,7%, co oznacza powrót może jeszcze nie do celu, ale przedziału odchyleń akceptowalnego przez SNB. Dla przypomnienia, Szwajcarzy swój cel inflacyjny definiują jako 1% z również jedno-procentowym odchyleniem. Walka ze zbyt wysoką dynamiką cen zajęła Helwetom 16 miesięcy, a w szczytowym momencie wynosiła ona 3,5%. Te liczby wręcz szokują na tle reszty zachodniego świata…
Tydzień minutek
Nadchodzący tydzień będzie wyjątkowo niemrawo się rozkręcał. Wszystko przez jutrzejsze Święto Niepodległości w USA. Do tego dzisiaj wolne mają Kanadyjczycy. Dlatego na prawdziwy handel poczekamy sobie do środy. Mimo skróconego tygodnia będzie całkiem sporo punktów zaczepienia dla inwestorów. Przede wszystkim poznamy tzw. minutki głównych banków centralnych, czyli FED, EBC i BoE. One zawsze wzbudzają duże zainteresowanie, choć tym razem ryzyko odsłonięcia nieznanych kart jest wyjątkowo niskie. Wszystko za sprawą zeszłotygodniowego konwentu w Sintrze, gdzie liderzy banków centralnych wyjątkowo chętnie dzielili się przemyśleniami. Lokalnie warto zwrócić uwagę na posiedzenie RPP, choć prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych jest rachityczne. Inflacja mimo „spektakularnego sukcesu” wciąż pozostaje dwucyfrowa, więc na obniżki jeszcze jest za wcześnie, a na podwyżki nie ma miejsca w tym momencie kalendarza wyborczego. Jak zwykle jednak warto posłuchać konferencji prasowej prezesa Glapińskiego, gdyż prawdopodobnie będzie chciał zapowiedzieć cięcie kosztu pieniądza w nadchodzących miesiącach.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę