Różowe okulary inwestorów od początku roku
(aktualizacja )
Rynki akcyjne szybują w górę
Na rynkach od początku Nowego Roku 2020 trwa bardzo dobry klimat inwestycyjny. Jest to pokłosie dwóch tematów. Po pierwsze prezydent USA poinformował, że 15 stycznia zostanie podpisana pierwsza faza umowy handlowej. Owszem wiele już pozytywów z tego tytułu jest już w cenach.
Pierwsza faza porozumienia podpisana już niedługo
Niemniej jednak do momentu podpisania umowy rynki powinny mieć paliwo do wzrostów, szczególnie mowa o posiadaczach akcji. Trzeba jednak pamiętać, że do dopiero pierwsza faza niezawierająca tak naprawdę tych głównych bolączek sporu. Dopiero po pierwszej fazie umowy USA i Chiny przejdą do kwestii choćby wartości intelektualnych. A skoro wstępną umowę strony wypracowywały przez niemal 18 miesięcy to aż strach pomyśleć ile potrwa wypracowanie kompromisu w fazie drugiej. Trump będzie walczył o reelekcję więc musi pokazać, że dba o interesy amerykańskie. Z kolei stronie chińskiej aż tak się nie śpieszy spełniać żądania po cichu licząc na nowego prezydenta, który może zmienić nastawienie.
Wsparcie płynności w sektorze bankowym
Po drugie rynki ucieszyła dzisiaj informacja o poluzowaniu warunków dla banków przez Ludowy Bank Chin. O co chodzi? Zmniejszona została stopa rezerwy obowiązkowej, która przełoży się na znaczne zwiększenie płynności w chińskim systemie bankowym. Instytucje te będą miały nowe środki na akcję kredytową a mowa o kwocie niebagatelnej bo aż 115 mld USD. Zaskoczenia nie było aż takiego gdyż już w grudniu sygnalizowano taką możliwość. Akcja ma na celu wsparcie słabnącej gospodarki. Luzowanie polityki monetarnej nie jest oczywiście zjawiskiem nowym na świecie a w drugiej połowie roku choćby Fed zdecydował się na taki krok. Wykorzystując jednak nieco inne narzędzie po prostu obniżając stopy procentowe.
Wait and see
Czy więc rok 2020 może być pod znakiem luzowania polityki pieniężnej w głównych gospodarkach świata? Wydaje się, że niekoniecznie. Wiele zależy oczywiście od danych ale na ten moment znaczna większość zakłada obserwację a nie działanie. A to dlatego, że mamy w gospodarkach lekkie zawieszenie spowolnienia nie widać ale też i odbicia i wejścia w fazę wzrostu. Nie mówimy o Banku Anglii gdyż tutaj decydują kwestie brexitowe.
PMI nadal poniżej 50 pkt choć jest poprawa
Dzisiaj na rynkach pojawiły się publikacje wskaźników PMI dla przemysłu z gospodarek europejskich. I trzeba przyznać, że jest lekka poprawa a wskazania były nieco wyższe od prognoz niemniej jednak to są nadal wartości poniżej 50 pkt czyli granicy oddzielającej recesję od wzrostu. O 15.45 poznamy odczyt dla USA. O 20 ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia Fed.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę