Strona główna > Komentarze walutowe > RPP, czyli nieprzewidywalność

RPP, czyli nieprzewidywalność

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Fed niczym nie zaskoczył, mix stwierdzeń gołębich i jastrzębich powoduje, że dolar amerykański wraca niemal do punktu wyjścia na parze z euro. Jednomyślna decyzja Banku Anglii, stopy w górę o 25 pkt bazowych. Co zrobi RPP? Czy kolejny agresywny ruch jest możliwy?

Brak zaskoczeń

Ktoś, kto liczył na większe zaskoczenia po wczorajszej decyzji Fed, może czuć się nieco rozczarowany. Członkowie amerykańskiego banku centralnego w dość klarowny sposób wcześniej komunikowali fakt, że stopy zostaną podniesione właśnie o 50 pkt bazowych i zostanie ogłoszony program redukcji bilansu. Dlatego też skoro zaskoczeń nie było, a rynki o dziwo samą decyzję przyjęły z ulgą. Szczególnie mowa o rynkach akcyjnych, gdzie mimo podniesienia kosztu pieniądza obserwowaliśmy wzrosty, które są dzisiaj kontynuowane. 

Prorynkowy Powell

Konferencja prasowa szefa Fed to już mix sygnałów gołębio-jastrzębich. Powell zrobił wszystko, by nie siać paniki na rynkach, w końcu mówimy o najwyższej podwyżce stóp od 22 lat. W tej jastrzębiej decyzji były też sygnały gołębie jak np. ogłoszenie redukcji bilansu Fed dopiero od czerwca i to raptem połowy kwoty (47,5 mld USD) o, której była mowa wcześniej. Inny sygnał, który można uznać za gołębi to sugestia, że ruch o 75 pkt bazowych na stopach praktycznie nie jest możliwy. Początkowo na parze EUR/USD nastąpiła sprzedaż faktów, a więc ruch ponad poziom 1,06. Szybko jednak inwestorzy doszli do wniosku, że to jednak największy bank centralny dopiero co rozpoczyna cykl zacieśniania, a agresywny cykl podwyżek ciągle jest możliwym scenariuszem. Dzisiaj więc główna para walutowa redukuje stopniowo zyski z wczoraj i schodzi poniżej 1,06. 

Zgodnie z przewidywaniami

Dzisiaj kolejny bank centralny miał swoje 5 minut, a mowa o Banku Anglii. Część analityków liczyła nawet na bardziej jastrzębią decyzję i podniesie kosztu pieniądza np. o 50 pkt bazowych. Nic takiego nie miało miejsca, co nie oznacza, że BoE porzucił ścieżkę podwyżek stóp. Koszt pieniądza zwiększył się dzisiaj o 25 pkt bazowych i był zgodny z prognozami. Co ważne, decyzja ta była jednomyślna, bo np. miesiąc wcześniej jedną z członków optował za utrzymaniem stóp na dotychczasowych poziomach. Tym razem zagłosował również za podwyżką i trzeba przyznać, że przy wysokiej inflacji również na Wyspach taki ruch jest jak najbardziej wskazany. Funt dzisiaj radzi sobie mizernie, ale jest to konsekwencja nie decyzji Banku Anglii, ale raczej kwestia polityczna, i wyborów w Irlandii Północnej, które mogą wygrać zwolennicy odłączenia się od Wielkiej Brytanii. 

Różne scenariusze

Już niebawem do tablicy wywołany zostanie kolejny bank centralny – tym razem ten nasz rodzimy. W przypadku Fed decyzji można było się spodziewać, natomiast w przypadku RPP jest spora zagwozdka, co decydenci zdecydują. Miesiąc wcześniej stopy wzrosły, aż o 100 pkt bazowych co było sporym zaskoczeniem. Długo wydawało się, że RPP dokonało ostrzejszego ruchu, by teraz nieco spasować i podnosić stopy dalej, ale w tempie 50 pkt bazowych. Tyle tylko, że wskazanie inflacji na poziomie ponad 12%, do tego wysoki poziom wzrostu wynagrodzeń w połączeniu ze stymulacją fiskalną rządu znów otworzyły spekulacje co może się dziś wydarzyć. Oczekiwania analityków cechują się więc rozpiętością między 50 pkt, a 100 pkt bazowych. Decyzja tradycyjnie w godzinach popołudniowych. Dla złotego wyższa podwyżka stóp może oznaczać złapanie wiatru w żagle i kontynuację umocnienia, które zostało zapoczątkowane wczoraj po decyzji Fed. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak