RPP musi się zmierzyć z oczekiwaniami
(aktualizacja )
Kontynuacja słabości dolara amerykańskiego, zapoczątkowana w piątek po danych z rynku pracy. Tym samym jastrzębi przekaz Fed stracił już na znaczeniu. Optymizm na giełdach ma się dobrze, w tle zmiana polityki zero-covid w Chinach. Złoty „jeszcze” silny? Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej już w środę.
Brak logiki
Czasami na rynkach finansowych dochodzi do dziwnych sytuacji i ruchów inwestorów na aktywach. Mowa o wyprzedaży USD od piątku po prezentacji danych z rynku pracy. Bądź co bądź silnych odczytów, więc powinny stanowić one idealne podłoże do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Tym bardziej że taki scenariusz przekazują w wypowiedziach kolejni członkowie Fed. Jeszcze we wrześniu oczekiwano maksimum stóp procentowych na poziomie 4,60%, teraz szacuje się, że to może być już co najmniej 0,5% więcej.
Odwrót od dolara?
Tyle tylko, że inwestorzy szukają kolejnych argumentów za tym, by rozegrać tzw. pivot i dyskontować pauzę w podwyżkach stóp procentowych. W tym tygodniu mogą dostać dwa bardzo silne czynniki, które finalnie przełożą się na pogłębienie słabości USD na szerokim rynku. Mowa o wyborach połówkowych do Kongresu w Stanach, gdzie jest spora szansa na wygraną i odbicie dwóch Izb przez Republikanów. Właśnie „rządy” tej partii przekładały się zwyczajowo na słabość dolara. Druga sprawa to odczyt inflacji CPI również zza oceanu. Analitycy oczekują spadku cen w październiku poniżej 8%, co dałoby pożywkę dla jeszcze większych spekulacji odnośnie przyszłych (niższych) podwyżek stóp procentowych, nawet już na grudniowym posiedzeniu.
Zmiana polityki covid w Chinach
Słaby dolar to również dobra informacja dla giełd. I ten fakt jest wykorzystywany, co widać po zachowaniu indeksów, czy to w USA, czy choćby niemieckiego DAX-a. Dodatkowo czynnikiem, który wlewa sporo optymizmu na parkiety, jest kwestia zmiany polityki zero-covid w Chinach. Była to bardzo bolesna kwestia, która wpływa na szybkie zamykanie niemal całych miast na wieść o wykryciu choćby jednego przypadku wirusa. Ma to odzwierciedlenie w statystykach handlowych, gdzie słabiutkie są dane o imporcie czy eksporcie. Patrząc wewnętrznie, polityka ta blokowała też popyt gospodarstw domowych w Państwie Środka. Niemniej jednak całkowite otwarcie gospodarki to raczej kwestia początku roku 2023.
Zdecydowanie na fali
Krajowa waluta nadal pozostaje silna, zarówno w relacji do euro, jak i do dolara. Pomaga wspomniany optymizm, który poza giełdami widać również na rynku FX. Trudno jednak wyrokować, czy taka sytuacja potrwa dłużej, biorąc pod uwagę posiedzenie RPP w tym tygodniu. Patrząc na zachowanie WIBOR-u, widać, że oczekuje się podwyżki stóp. Czy jednak takowa nastąpi, można mieć spore wątpliwości. Jeśli Rada nie zdecyduje się na żaden ruch na stopach, to możemy być świadkami osłabienia złotego i korekty ostatnich ruchów. W tle cały czas trwają rozmowy UE z naszym krajem w celu odblokowania środków z KPO. Unia ciągle ma zastrzeżenia w temacie naszego prawa i jego zgodności z tym wspólnotowym. Nasz rząd jednak ani myśli ustępować, stąd środki są mocno zagrożone, co byłoby scenariuszem bardzo negatywnym dla gospodarki. Rodzime władze wolą pożyczać środki na poziomie 8% (tyle wynosi oprocentowanie obligacji), niż na 1% proponowane przez UE (część środków jest w formie kredytów). Temat ten, jeśli nie uda się go załagodzić, może być również dużym balastem dla naszej waluty.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę