Ruch spadkowy na EUR/USD. Indeks ZEW nie rozczarował.
(aktualizacja )
Dolar w ofensywie
Początek tygodnia zdecydowanie przebiega pod dyktando amerykańskiego dolara. Szczególnie widać to po kwotowaniach głównej pary walutowej świata gdzie zanotowaliśmy spadek poniżej 1,11. Trudno jednak wskazać przyczyny takiego zachowania amerykańskiej waluty. Fakt, podwyżka stóp procentowych w tym roku cały czas jest w grze. Ale na pewno dane piątkowe z rynku pracy z USA prawdopodobieństwa nie zwiększyły.
Być może dolar rośnie za sprawą słów wiceprezesa Fed Fischera, który powiedział, że wrześniowa podwyżka stóp była na ostrzu noża. Do tego dodajmy spadające ryzyko polityczne w USA związane z wyborem Trumpa na prezydenta. Rynki co raz bardziej wierzą, że Fed już 2 listopada na swoim posiedzeniu zakomunikuje grudniową podwyżkę stóp.
Środowe zapiski Fed
W najbliższych dniach warto zwracać uwagę na wypowiedzi członków Fed, którzy będą z pewnością odnosić się do przyszłych działań Fed. W nocy swoją wypowiedź miał Charles Evans, znany z wstrzemięźliwości do podwyżki stóp procentowych stwierdził, że potrzebuje dalszych argumentów by potwierdziło się, że zacieśnianie polityki pieniężnej to dobre posunięcie. Do tego bardzo istotne będą środowe zapiski z FOMC, które pokażą jakie nastroje panują wśród amerykańskich decydentów ds. polityki monetarnej. Mogą one stworzyć pretekst do korekty na EUR/USD.
Dobre perspektywy niemieckiej gospodarki
Dzisiaj na rynki trafił odczyt indeksu ZEW z gospodarki niemieckiej. Apetyty na dobry odczyt były spore szczególnie po odczycie indeksu Sentix ze strefy euro. Indeks nastrojów gospodarczych nie rozczarował i wzrósł do 6 pkt z 0,5 pkt. Reakcji na euro jednak nie było żadnej, wspólna waluta europejska od rana traci na wartości szczególnie do dolara.
Apetyt na ryzyko ciągle w grze
Polska waluta radzi sobie nadal bardzo dobrze. Zyskuje do wszystkich głównych walut poza oczywiście dolarem. Złotówka osłabia się do waluty amerykańskiej co jest konsekwencją ruchu spadkowego na EUR/USD. Wzrost poparcia Hillary Clinton w wyścigu o fotel prezydencki w USA działa korzystnie dla rynków wschodzących, i ryzykownych aktywów. W kolejnych dniach ciężko będzie jednak o dalsze umocnienie rodzimej waluty, bo brak jest argumentów za takim kierunkiem. Silny dolar na rynkach spowoduje wzrost kwotowań USD/PLN co może spowodować również deprecjację do pozostałych głównych walut.
O 14 poznamy odczyty inflacji konsumenckiej w Polsce. Prognoza zakłada 0,5% spadek r/r. Znacznej rozbieżności nie należy się spodziewać, a nawet wyższa inflacja nie wpłynie na umocnienie polskiej waluty. Prezes RPP jasno stwierdził, że ewentualna podwyżka stóp w Polsce możliwa jest dopiero na początku 2018 roku.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę