Rynki zbyt szybko obtrąbiły sukces
(aktualizacja )
USA nie reaguje na spowolnienie w Azji i w Europie
Wczoraj poznaliśmy odczyt amerykańskiego PKB za IV kwartał i potwierdziło się to, że Amerykanie rozwijają się ponadprzeciętnie a oznaki spowolnienia u nich nie występują. Wynik 2,6% okazał się wyższy od spodziewanych 2,3%. Również wskazania inflacji PCE tej branej pod uwagę przez Fed do projekcji okazały się wyższe o 0,1%.
Jednak EUR/USD na południe
Efekt wczorajszego dnia był taki, że inwestorzy znów wrócili do kupowania dolara. EUR/USD był już w okolicach 1,1420 po czym zawrócił i jesteśmy już w okolicach wsparcia lokalnego przy 1,1370. Pokazuje to jasno, że wcale wzrosty głównej pary nie są takie przesądzone a jeśli pojawi się okazja inwestorzy wracają do zielonego.
Dolar receptą na wzrost napięcia
Argumentem za kupowaniem amerykańskiej waluty jest też oczywiście wzrost napięcia w geopolityce, chodzi o wątki konfliktu Indii z Pakistanem i nagłego zerwania spotkania Trumpa z Kimem. NIe można też nie wspomnieć o rodzących się wątpliwościach w kwestii porozumienia handlowego USA z Chinami. Rynki zbyt szybko obtrąbiły sukces a jak pokazują słowa choćby Roberta Lighthizera z wczoraj wcale to takie pewne nie jest. Tematów drażliwych nadal pozostało całkiem sporo więc w każdym momencie cła i co za tym idzie chłodne nastroje mogą wrócić.
Polska ma się czym chwalić
Jeśli chodzi o PKB z rodzimej gospodarki to absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Wzrost w ostatnim kwartale na poziomie 4,9% robi wrażenie. Szczególnie jak się przyjrzymy elementom składowym gdzie wcale nie konsumpcja a wzrost eksportu odpowiadał za taki poziom. Istotne gdyż to w momencie gdy choćby u naszych zachodnich sąsiadów przypadł okres spowolnienia. Jeśli więc zapowiadany nowy pakiet wsparcia dla rodzin i emerytów wypali to naprawdę i w 2019 roku może oczekiwać poziomu ponad 4%.
Dane kluczowe dla losów dolara
Dzisiaj na rynek napłyną jeszcze dość istotne dane z USA. Nie mamy co prawda dzisiaj danych z rynku pracy, które poznamy dopiero za tydzień ale na uwagę zasługiwać będą o 14.30 dochody i wydatki Amerykanów, a o 16.00 wskaźnik ISM dla przemysłu. Jeśli pozytywnie zaskoczą możemy oczekiwać wzmocnienia dolara na koniec tygodnia.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę