Strona główna > Komentarze walutowe > Senny początek tygodnia

Senny początek tygodnia

(aktualizacja )

Autor: Krzysztof Pawlak

Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych spowodowało delikatne osłabienie złotówki. Nastawienie inwestorów popsuły wyniki sesji na giełdach w Azji, które w większości zakończyły się spadkami indeksów. Także dane z Chin po raz kolejny były słabe, trzeci miesiąc z rzędu spadają zyski w sektorze przemysłowym, tym razem najmocniej od 2011 roku.

W obecnym momencie sentyment rynkowy będzie w głównej mierze zależał od Państwa Środka. Wydaje się bowiem, że Fed dopiero podniesie stopy procentowe jak sytuacja w drugiej największej gospodarce się poprawi. Należy też pamiętać, że od czwartku rozpoczyna się tygodniowe święto w Chinach, w efekcie ten temat trochę zejdzie na boczny tor, powróci dopiero w drugiej połowie miesiąca gdy poznamy dane o PKB za III kwartał.

Poniedziałkowy kalendarz nie jest zbyt obfity, bo pojawią się jedynie dane z USA, dotyczące wydatków amerykanów oraz kondycji przemysłu w stanie Teksas. Dla dolara szczególnie istotna będzie końcówka tygodnia, kiedy poznamy najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i stopę bezrobocia. Te dane będą bardzo istotne w kontekście pierwszej podwyżki stóp, bo póki co pewności co do terminu nie ma.

W środę natomiast poznamy bardzo istotne dane ze strefy euro czyli inflację i stopę bezrobocia. W ostatnich dniach pojawia się wiele spekulacji co do zwiększenia programu ilościowego QE, zważywszy jak mizerne jest tempo wzrostu gospodarczego. Słabsze dane z pewnością zwiększą presję na Europejskim Banku Centralnym by podjąć działania.

Przy braku impulsów do mocniejszego handlu, uwaga inwestorów w dniu dzisiejszym skupi się pewnie na wystąpieniach przedstawicieli Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Umocnienie USD przed świętami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak