Strona główna > Komentarze walutowe > Skąd się bierze taki hurraoptymizm

Skąd się bierze taki hurraoptymizm

(aktualizacja )

Dolar zadziwiająco słaby

Wczorajszy dzień przebiegał pod dyktando słabnącego dolara na szerokim rynku. Pozwoliło to wrócić apetytowi na ryzyko na rynki. Dzisiaj ten trend na amerykańskiej walucie nieco wyhamował a EUR/USD osuwa się na południe wracając poniżej granicy 1,18. Dzisiaj uwaga inwestorów zdecydowanie przesuwa się na Wyspy Brytyjskie.

A miało być tak pięknie

Od wielu dni praktycznie docierały same dobre informacje w sprawie Brexitu. Wydawało się, że kwestia dogadania się z UE jest bardzo blisko. Wygląda to jednak zupełnie inaczej. Wczorajsze wydarzenia z Salzburga jasno pokazują, że daleka droga do tego. Dość misterny plan Theresy May czyli zadowolenie obu stron czyli UE i swoje Partii Konserwatywnej poległ z kretesem.

Bruksela nie popuści

Szczególnie koncepcja granicy Irlandii z Irlandią Północna budzi spore kontrowersje. Liderzy 27 państw Wspólnoty nie zgadzają się również co do nieskrępowanego przepływu towarów. Premier May na to właśnie liczyła biorąc pod uwagę dodatnie saldo w wymianie handlowej UE z Wielkiej Brytanią. Unijni włodarze na czele z Tuskiem i Junckerem kategorycznie jednak taki scenariusz odrzucili. Negocjacje więc utknęły w martwym punkcie. A co gorsza na końcu września odbywa się coroczna konferencja Partii Konserwatywnej.

Spiskują za plecami May

Od dawna słychać w samej Partii sporą rzeszę przeciwników Theresy May. Będą mieli więc szansę kwestionować jej przywództwo. A chyba ustąpienie premier ze stanowiska byłoby najgorszą rzeczą w tym momencie, chaos w negocjacjach gwarantowany. Tym bardziej, że chyba tylko May widzi potrzebę dogadania się i jest gotowa na ustępstwa jeśli ustąpi do władzy dojdą tzw. twardzi negocjatorzy a to może stanowić spore kłótnie z UE. Jedno co wiemy, że Konserwatyści będą się domagali jej dymisji po samym Brexicie czyli po marcu 2019 roku. Co najbardziej zaskakujące funt niemal nie stracił dzisiaj. Dobitnie to świadczy o pozytywnym sentymencie na rynkach. To kolejna dziwna reakcja inwestorów po wprowadzeniu ceł przez USA i kontrze Chin.

PMI rozczarowują ale… euro mocniejsze

Poza wydarzeniami z Wielkiej Brytanii na rynek napłynęły dane PMI z głównych gospodarek strefy euro. Szczególnie zbiorczy wynik dla całej strefy zawiódł i był najniższy od niemal dwóch lat. Takie pesymistyczne dane powinny osłabić euro ale nic bardziej mylnego. EUR/USD trzymał się cały czas wysoko. Trudno więc wyrokować skąd wynika taki hurraoptymizm i odejście od dolara. Czyżby to jakaś większa zmiana na rynku?

Złoty nie korzysta z sytuacji

Złotówka oczywiście korzysta na tym wzroście apetytu na ryzyko choć trzeba też powiedzieć, że nie aż tak bardzo. EUR/PLN nadal przyklejony do granicy 4,30 choć momentami było już 4,2860. Niżej jest USD/PLN ale to wynika z gorszych dni dolara na całym rynku. Słabszy jest też funt do krajowej waluty ale tak jak pisaliśmy powyżej powinien być o wiele bardziej przeceniony.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro próbuje odrobić straty
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Decydenci z Fed zakładają mniej obniżek stóp w 2025
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Zamiary członków FOMC w centrum uwagi
Krzysztof Pawlak